Rozhovor s Václavou Molcarovou


Václava Molcarová je nejen autorkou dvou románů z běžného života (Když ptáčka lapají, Bratři, sestry a jiná neštěstí), ale má na svém kontě i řadu fantasy a sci-fi povídek, které díky úspěchů v soutěžích publikovala v Žoldnéřích fantasie, Mlokovi, nebo v časopise XB-1, kde v roce 2011 získala cenu Daidalos. Především je ale autorkou nového dílu Agenta JFK s názvem Horká půda, který se zanedlouho objeví na pultech knihkupectví. Dnes fanouškům JFK přinášíme s Václavou Molcarovou rozhovor.

Co tě přivedlo k psaní sci-fi a fantasy povídek?
Co mě přivedlo k psaní SF? Asi nejvíc čtení SF. Kdysi jsem hltala hlavně sci-fi, až mnohem později jsem díky T.Pratchettovi okusila fantasy. A dneska je ze mě labužník a ochutnávám SF literaturu všech možných druhů.
 
Co tě při psaní ovlivňuje nejvíce, tedy z čeho bereš inspiraci? Máš nějaké literární vzory, které ovlivnili tvou tvorbu?
 Nejvíc mě ovlivňuje sám život. Je to prostě magie - člověka očaruje a než se naděje, už není cesty zpět. Mám prostě pokřivené vnímání.  Na každou skutečnost, zážitek či životní situaci hledím růžovými brýlemi fantazie. Něco zahlédnu, nebo zažiju, poznám... a to stačí, ze všeho může vyrůst inspirace. 
 
Jaký máš vztah k sérii JFK? Kdy jsi přišla poprvé do kontaktu s agentem Johnem F. Kovářem?
O sérii JFK jsem slyšela poprvé od M.Bronce na jednom z vyhlášení Žoldnéřů fantazie. Michal na pódiu nadhodil, že si prý M.Ž. u mé povídky dovedl představit jejího tvůrce jako autora JFK. To mě vystřelilo do výšin euforie, a když jsem se vrátila na zem, tak jsem se do série začetla. O rok později jsem již na vyhlašování Žoldnéřů byla připravena. A právě tam jsem dostala od M.Ž. skutečnou nabídku na napsání vlastního dílu JFK. Byl to jeden z nejhezčích šoků, co jsem kdy zažila.
 
Můžeš nám ve zkratce prozradit na jaký příběh se můžeme od tebe těšit? Do jakého světa vyšleš JFK?
Můj příběh JFK začíná ve světě známem z dílu Na vlastní pěst, v New Orleans, kde objev cizí mapy spustí lavinu událostí, které zavedou JFK do neprobádaného nitra Austrálie.
 
Co děláš ve volném čase, když nepíšeš? Jak relaxuješ?
Volný čas – to je pro veterináře celkem neznámá veličina. Věnuji se svým zvířatům - s koňmi jezdím vytrvalostní závody a skáču parkůry, se psy běhám canicross a s kočkami se prostě válím v křesle. Občas i sama běhám nějaké ty maratony, sjíždím řeky, lezu a jezdím na kole. Za dlouhých zimních večerů vyrábím cínované šperky, keramiku a samozřejmě čtu. Ještě že je dokázané, že ženské umí dělat víc věcí zároveň.
 
A co bude dál? Jaké jsou tvé další literární plány po vydání JFK a na co nového se můžeme těšit?
Mé plány jsou jako hvězdy – mění se, rostou, smršťují se, rozpínají, chladnou – zkrátka nikdy nevím, jak dopadnou. Pár povídek se chystá ve sbornících a v počítači se tísní desítky nedopsaných textů, ale přednost má vznikající román v žánru urban fantasy, z jehož světa pocházela má povídka v Žoldnéřích fantazie 2015.  
 
Závěrečná otázka: Čím bys přesvědčila čtenáře JFK, aby si tvůj díl přečetli?
Venku je zima, lezavo, chladno? Těšte se na román z prostředí rozpálené Austrálie. Užijte si příběh, kde má i JFK horkou půdu pod nohama.

 

PřílohaVelikost
Image icon ikona jfk36.jpg56.58 KB

kategorie: