Popkulturní odkazy v JFK07

Nejspíše jste si všimli, že v pondělí nevyšlo pokračování 3084. Nemusíte se bát, nemělo by jít o žádný dlouhodobý výpadek. Za to ale máte čas přečíst si další pokračování o popkulturních odkazech v JFK a troufám si říct, že i tentokrát to stojí za to. A některé odkazy dokonce zavánějí hlubšími myšlenkami...

Mezi historické popkulturní odkazy můžeme zařadit jednoho z řady mrtvých nájezdníků ruské řeči, Něvského. Alexandr Něvský byl totiž známý ruský car, který si své přízvisko zasloužil velkolepým vítěstvím na řece Něvě nad švédskými vojsky roku 1240. Petr Veliký z něj potom udělal patrona carského Ruska, takovou obdobu našeho svatého Václava.
Kopřivnický občan Bednár může mít svou předlohu v jednom z dvojice slovenských umělců - Alfonz Bednár i Vlado Bednár totiž oba byli poměrně známí spisovatelé.

Kapitola Vysoká hra patriotů si bezpochyby vypůjčila svůj název od stejnojmenného filmu z roku 1992, v hlavní roli zde ztvárnil slavný Harrison Ford, popřípadě od knihy z pera slavného spisovatele thrillerů Toma Clancyho.
Chřipka, která vybila Ostravu a její okolí, Krvavý pláč, pak odkazuje na 19.díl druhé řady Star Treku: Hluboký vesmír 9. Jako perličku potom zmiňuji značný počet amaterských prací z řád prózy i poezie se stejným názvem, pokud můžu soudit vesměs gotické provenience, ale blíže jsem to raději nezkoumal.
Zázračný přípravek zacelující díry v plášti nezničitelné vzducholodi Bereniky nese jméno jedné logistické společnosti. Je tady ale malý rozdíl: společnost je FedEx (zkratka z Federal Express), náš přípravek druhé velké písmeno pochopitelně postrádá.
Na které literární dílo odkazuje kapitola Kráska a zvíře, mi přijde až poněkud hloupé připomínat, ale pro jistotu vězte, že jde o tradiční francouzkou pohádku, kterou použil Walt Disney na film a František Hrubín na knihu (a spousta jiných lidí na spoustu jiných věcí).
Dojde i na několik metafor využívajících literární díla z našeho světa, a tak můžeme narazit na: „dekadentní luxus francouzské šlechty zkažený realistickým románem Charlese Dickense“ a na „vysoký hubený džentlmen, který jako by vypadnul z knih Arthura Conana Doyla“.
Rustová bude asi na své zkušební misi zaskakovat za opravdovou fešandu, protože její jméno, Fiore, znamená italsky květina. Taky ale může jít o háček na oblast z Pokémona, postavu z mangy Sailor Moon nebo na americkou herečku Kathryn Fiore.
Záhadná asistentka doktorky Kaňkové, Kuriová, patří k těm nejkřiklavějším odkazům, Marie Skłodowska Curie je totiž asi patrně nejznámější přírodovědkyní ženského pohlaví a vůbec první osobou, která obdržela 2 Nobelovy ceny, a to za fyziku a chemie. Je jenom příznačné, že se zasloužila především o studium radioaktivity, takže je otci zakladateli dosti blízká.
Šéfstrojník Bereniky má na Kopřivnického občana poněkud zvláštní jméno-Mang. Po troše pátrání to už tak divné není, protože jde o slovo, které označuje jednu z 54 oficiálně uznávaných Vietnamských etnických skupin, takže možná že Vietnamské imigrace zasáhla i chřipkové Česko,o něco pravděpodobnější je ale odkaz na Pavla Manga, českého herce, který hrál ve známých českých seriálech, za všechny jmenujme Cirkus Humberto a Hospodu. Draven také nepatří mezi zrovna obvyklé jméno, možná je to proto, že jde o jméno značky bot. Pak je tady ještě jedna možnost a tou je česká kapela s názvem Erice Draven, můžete si vybrat, co vám přijde pravděpodobnější.
Velmi zajímavý je výrok: „Byl jsi špína, jsi špína a vždycky budeš špína“. To platí hlavně pokud si ho dáte do spojení s velice podobným výrokem jednoho z Bohušových spolupijanů z českého filmu Dědictví aneb Kurvahošigutentag, na který už odkazoval JWP a který zní nějak takto: „Byl jsem komunista, jsem komunista a budu komunista.“ Jestli to je jenom náhoda a co tím autor mohl myslet pokud to náhoda není, nechám na důvtipných úvahách čtenářů.
Kdokoli bojuje s monstry musí být na pozoru, aby se rovněž nestal monstrem. Protože když se díváte do propasti, propast se dívá do vás. Tak pravil velký německý filosof Nietzsche a to že se první věta tohoto citátu objevuje i naší sérii jenom dokazuje, že otec zakladatel se prostě vyzná v lecčems, dokonce i ve filosofii (za to má u mě velké plus, já mám filosofii taky rád).
Zajímavá může být i Kovářovo pojmenování poručíka Jankise, ŽELEZNÝ JANkis. Náhoda nebo pěkně dobře zamaskovaný popkulturní odkaz na našeho zlatého oštěpaře Jana Železného? Další z členů posádky mocné vzducholodi Bereniky, Kašperský je mnohem snadněji rozlousknutelný odkaz na na firmu zabývající se ochranou počítačových dat, KasperskyLab, která na triku i Kaspersky Anti-Virus.
Úplně poslední mnou odhalený odkaz se týká postavy jménem Takeschi. Takeschi Kaneshiro je totiž velice známým hercem asijského původu (píšu asijský protože mě lepší slovo pro syna okinawského japonce a taiwanské číňanky), kterého jsme mohli vidět v nákladných asijských spektáklech jako je Klan létajících dýk nebo Warlords.

 

kategorie: