Popkulturní odkazy v JFK06

"Martini s vodkou. Smirnoff," objednal si JFK.
"Protřepat, nemíchat?" chtěl vědět barman, ve tváři se mu nepohnul ani sval.
"Přesně tak," přikývl Kovář.
Na kterého veleslavného agenta odkazuje tento odkaz snad ani nemusím upozorňovat, podle jeho vzoru se JFK i několikrát představil. Je to ale všechno? Pokud chcete vědět víc, čtěte.

 

S dalších veleslavných hrdinů můžete v šestce narazit, třeba na kouzelníka z Bradavic:"Když sebou budete moc škubat, budete mít na čele klikatou jizvu a začnou vám přezdívat Harry Potter." Kristýna Rustová může mít předlohu jedině v prakticky neznámé české herečce Anně Rustové, která hrála, vedle v poslední době tak zprofanovaného, Heatha Ledgera ve filmu Kletba bratří Grimů z roku 2005.

I další kousek má co do činění s filmovou branží. JFK se totiž vyjádří na adresu Divize vnitřních záležitostí hláškou ze Smrtonosné zbraně:

Divize vnitřních záležitostí byli hlídači hlídačů, "policajti honící policajty".

Ve filmu to použil Mel Gibson alias Martin Ricks, když poprvé uviděl svou budoucí přítelkyni, která taky dělala na vnitřním...

Jedná z nejzáhadnějších postav našeho kvízu, Albert Muros, může odkazovat hned na několik věcí. Za prvé zhruba jde o zhruba desetitisícový okres ve Španělsku, za druhé to samé, ale pro změnu podstatně menší a v Italské Sicílii nebo za třetí může jít o postavu z Filipinského seriálu Encadia. Z historie tady najdeme jen málo odkazů, prakticky se tady objeví jen restaurant u Marca Antonia, který byl věrným Caesarovým společníkem a po jistou dobu jeho nástupcem, ale to ti kteří četli můj příspěvek DPEF vědí, protože v příběhu hraje docela důležitou roli.

 

Jeden z mála nemaskovaných popkulturních odkazů směřuje na poměrně známého spisovatele věnujícího se prostředí tajných služeb a podobných záležitostí, zejména britské provenience, Fredericka Forshyta, který nám tu prosákne skrze jednu ze svých knih, kterou napsal i v naší realitě-Boží pěst, v česku vyšla poprvé v roce 1994.

Seržant McConneli z městečka, ve kterém žila Kristýna Rustová a ve kterém kvůli sněhu zapadl i Kovář, může mít leccos společného ze senátor z Kentucky, Mitchem McConnelem. V tom samém městečku lze narazit ale ještě na jednu postavu, jejíž jméno je zcela nekrytým popkulturním odkazem na konkurenční sérii, francouzkého původu:

"Jeden z členů vaší lyžařské skupiny se pustil zakázanou oblastí. Gilhomským žlabem, který je vyhlášený rezervací se zakázaným vstupem. Víte o tom?"
"Jo, Marek Stoner," potvrdila. "Udělal to navzdory mému varování. My ostatní jsme sjížděli po západním svahu a pak Kolmatským žlabem."

Poslední postavičkou z tohoho města pak je jeden ze svědků konfliktu, vystupující pod jménem Brody, což může velmi dobře odkazovat na hollywoodského herce Adriena Brodyho. Ve fiktivní Kopřivinici (pro ty kteří by to náhodou nevěděli, tak Kopřivnice, Veřovice a ostatní místní názvy chřipkového světa v tomto díle mají předobraz ve skutečných vesnicích a sedí dokonce i jejích vzájemná poloha-žádný div, protože MŽ má ke Kopřivnici poměrně úzký vztah. To dokazuje i místo Váňův kámen, které se nachází u nás i v JFK 6 západně od Kopřivnice) se taky dá najít několik odkazů. Tak třeba když velkostatkáři Hyvelovi zdvojíme písmeno v, snadno zjístíme, že Hywel Dda byl významný velšským králem 9.století, který proslul nejenom svou zákonodárnou činností ale i lstivostí. I Kaňkovic holky by snadno mohly mít předlohu u nás, možná byste nevěřili kolik slečen a paní Kaňkových je v ČR lékařkami. Ale vůbec bych se nedivil kdyby mnoho dalších postav s Kopřivnice mělo předlohu v jejích obyvatelích, vždyť i jeden (polo)člen naší redakce má v chřipkové světě své alter ego.

Vedoucí výcviku nových agentů Kara Undset zase sdílí své příjmení s norskou spisovatelkou žijící na přelomu 19. a 20. století, Sigfried Undset, která dokonce obdržela v roce 1928 Nobelovu cenu za literaturu. Další agenturním činitelem, který má jméno nápadně podobné s žijící osobností je bokovkář Maufry. Dost dobře může jít o zjednodušený přepis příjmení amerického dirigenta Mauffraye, těžko ale říct jak velký je MŽ znalec orchestrální hudby.

 

Názvy kapitol Tušení zla a Dotek zla jsou také odkazy, v prvním případě jde o knihu Alexandra Stainfortha a v druhém případě jde o film Chucka Russela z roku 2000 ve kterém hraje i Kim Basingerová. Kapitola nazvaná Bolest, krev a smrt by zase mohla být parafrází známého výroku britského premiéra Churchilla, který během druhé světové války lidem rovněž úspěšně sliboval jen Krev, pot a slzy. Dost zvláštní volební heslo, ale naštěstí přineslo Churchillovi zdar a tím pádem získal Hitler dalšího nesmiřitelného nepřítele.

Tak už nám zbývá jen Melouch Vincenta Vega a i ten samozřejmě není odkazů prostý. Hned první postava se kterou se v povídce Vega dostane do styku se honosí příjmením Rodriguez, což nápadně upomíná na režiséra Roberta Rodrigeze, který několikrát spolupracoval s Quentinem Tarantinem, jehož jméno nemůže být pravidelným čtenářům popkulturních odkazů neznámé. Seňorita kastra mohla mít jméno inspirované kubánským diktátorem Fidelem Castro. A konečně Monte Peca je název skutečné hory, ovšem na mapě Mexika, Španělská a podobných zemí byste ho hledali jen marně, protože se nachází na západním pobřeží Afriky, v Mosambiku.

kategorie: