Zápisky z psaní: Jan Kotouč

KirkPřed týdnem se mám svěřil Zbyněk, jak je na tom s psaním svého dílu JFK. Jak mu sednul svět, a třeba i to, kde sbírá inspiraci.
Dnes je na řadě Jan Kotouč.
Takže s čím se nám svěří on?

Nejvíc mě na psaní JFK zarazilo jak se to liší od psaní vesmírného sci-fi. Samozřejmě úvahy postav jsou stejné, akce je podobná, zápletka musí sedět v jakémkoliv žánru. Ale pro mě se to liší hodně, asi je to něco v mé hlavě a na to jsem nebyl připraven. Většinou když píšu sci-fi, tak podvědomě sbírám inspiraci ze všech možných míst. Něco zahlédnu, něco si přečtu, něco si zahraju a v hlavě se mi to nějak skládá jako inspirace pro příběh z mého světa. Jenže když píšu z prostředí 2. světové války tak najednou je složitější na to aplikovat inspiraci, inspirace pořád přichází do sci-fi prostředí a já se musel pořád ohánět, abych nesklouzl pozorností někam jinam.

V mém JFK bude také mít cameo kontradmirál Alan G. Kirk, čili mohu hrdě prohlásit, že v novém JFK se objeví "admirál Kirk". Od té doby aktivně přemýšlím, jak tam proboha narvat i slavného pediatra ze 40. a 50. let doktora Benjamina Spocka... :-)

 Psaní z historického prostředí je také zajímavé v tom, kolik si člověk musí dát práce se studováním historických reálií. V tom nejsem úplný nováček, když jsem psával Star Wars fanfikce, tak jsem studoval Star Wars knihy a comicsy jako by to byly historické údaje, aby výsledný produkt nic nevyvracel. Stejně jsem postupoval i u JFK, ale narazil jsem na situaci, kdy jsem se musel už násilím zastavit, abych přestal studovat materiály a začal konečně psát. Příklad: Kovář se přidá do roty B, 505. pluku 82. výsadkové divize. Začal jsem hledat materiály o tom pluku, věděl jsem kde působil, co měl který prapor za úkol, co se dělo a tak vůbec. Jenže během studia materiálu jsem zjistil, jaké bylo skutečné jméno velitele oné roty B. V tu chvíli jsem se musel násilím zastavit a už s tím studiem přestat. V románu je velitel roty B mnou vymyšlená fiktivní postava a bál jsem se, že moje větší znalost toho skutečného velitele ovlivní to, jak popisuju svou postavu. Autor by měl studovat historii když píše historický román, ale měl by vědět, kdy se ve zkoumání historických pramenů zastavit a použít autorskou licenci. Pokud toho autor ví až moc, může zjistit, že tam v historii neexistuje žádná mezírka, ve které by se jeho fiktivní příběh mohl odehrávat. Tenhle problém ale naštěstí zjednodušuje fakt, že celý JFK se odehrává v jiném světě, který se od našeho liší, takže autor si může víc popustit uzdu fantazie.

PřílohaVelikost
Image icon 250px-Alan_g_kirk.jpg12.58 KB

kategorie: