Rozhovor se Zbyňkem Kučerou Holubem

ZKHPředstavuje se vám další z chytaných autorů! Tentokrát je na řadě Zbyněk Kučera Holub, jeden z tvůrců Asterionu a spisovatel, který sám sebe za spisovatele nepovažuje. Na čem všem pracuje a jak se dostal k JFK? Čtěte!

Píšeš už docela dlouho, více než deset let, na kontě máš spoustu modulů a článků pro Asterion, dvě sbírky povídek a román Krumpáč a motyky. Jak jsi se dostal k Asterionu a k fantasy vůbec? 

Hodně jsem v dětství četl. Někdy ve dvanácti jsem začal hrát Dračí doupě - přibližně v tu dobu mi taky táta nadělil Pána prstenů, Společenstvo prstenu. Vlastně vzpomínám, že mi už jako malému za komančů předčítal Hobita a Malého prince - tehdy se ty knihy šířily kdovíjak, někdy si je lidi opisovali na stroji.
Kolem roku 2000 jsem se přidal ke klukům z Asterionu. Psal jsem hlavně dobrodružství do Dechu draka, pak i herní příručky. Už tehdy jsem měl sen - knihu z prostředí Asterionu. Oslovili jsme Františku Vrbenskou, která při povodních v roce 2002 přišla o první rozepsanou kapitolu a pak se už k tomu nedostala. A taky jsem kdysi psal Mirkovi Žambochovi, ale mail tehdy asi zapadl.
Asi v roce 2006 jsem Michaelu Broncovi a několika dalším nakladatelům nabídl rukopis, který mi nevzal (vyšel vloni po bezpočtu přepisů jako Cesty snů, jsme pod ním podepsaní spolu s Janem Čenisem Galetou).
Nevzdal jsem to a o rok později jsem na GameConu Michaelovi nabídl povídky různých, většinou neznámých autorů. Začalo se pracovat na sborníku Zrození Modrého měsíce. Ale ještě předtím jsem stihl dopsat Kaat aneb Historky cechu Eldebranských katů, ty mi už Michael vzal.
Těch knih mám na kontě deset - aniž bych se chtěl chlubit, prostě se to tak nějak sešlo. K Asterionu vyšlo zatím pět titulů (čtyři u Strak na vrbě a Cesty snů u Zoneru), pár knih mi vyšlo u Zoneru (Wilth Ahwa, Pohádky kocoura Kostičky, Xibalba, Dračí zub) a letos sborník příběhů z českých RPG světů Hry s příběhem: Zločin a trest u Mytaga. Tam jsme teď rozjeli stejnojmenou novou edici (Hry s příběhem) a také jsme k Mytagu přesunuli asterionskou řadu.

 

Takže zkušeností máš opravdu víc než dost.:) Oprav mě, jestli se mýlím, ale přijde mi, že nic z toho se moc nepodobá konceptu série o JFK.  Přesto budeš dalším z autorům. Jak se to stalo? Kdo a jak tě oslovil?

Loni na jaře mi napsal Mirek Žamboch, jestli bych měl zájem JFK zkusit. Váhal jsem, nevěděl jsem, jestli jsem na to ten pravý. Ale zlákala mě nová zkušenost, tak jsem souhlasil. Pak utekl rok a ozvala se mi Milena Matějková, jestli můj zájem stále platí.
Zase jsem váhal a zeptal jsem se, proč oslovili právě mě, jestli si jsou jistí. Prý se Mileně líbily pohádky o našem kocourovi. Ale nečetla jenom je – tak snad ví, co dělají.

 

Řekla bych, že ho už nějaký pátek sledují:) Jak jsi na tom ty, čteš JFK? Máš nějaké oblíbené díly/autory?

Několik dílů jsem přečetl. Líbil se mi Meč a tomahawk, utkvělo mi z něj pár scén v paměti. To beru u knih za známku kvality - když si z nich vybavím něco i po letech.

 

Už bylo řečeno, že tvůj díl bude takový šumavský, bláznivě-dobrodružně-hororový nářez. Ty, takový grafoman, máš už určitě
hotovo Jak se ti JFK píše a proč zrovna Šumava? To bude trošku změna oproti ´historickým´ dílům.

Kdepak hotovo, zatím sbírám nápady a nechávám příběh uzrát, mezitím dokončuju jiné věci (když je čas).
Původně jsem chtěl psát Aztéky, ale Petr Totek má hezky vymyšlené Inky – tak Aztéky třeba někdy jindy Šumava je mi blízká. Pochází odsud mí předkové, skoro celou jsem jí probrouzdal. Tím, co se kolem ní v současnosti děje, na sebe strhává pozornost - takže si o příběh sama řekla.

 

Takže to vypadá, budeme-li přesní, na pralesní fantasy:) Držíš se raději jednoho ozkoušeného žánru, nebo rád experimentuješ? Nemáš někdy nutkání vyzkoušet třeba nějaké hard sci-fi, vesmírné obludy a umělou inteligenci? Případně i něco mimo fantastiku?

Jo, bude to prales. Žánrů se moc nedržím. Vlastně si s nějakým jejich vymezením nedělám hlavu, píšu, co mě baví.
Když přijde dobrý motiv... Příběh si nakonec sám řekne, jak chce být vyprávěn.
Dcera známých mi tuhle řekla, že by ráda další kočičí pohádky. Dítěti nejde nic odmítnout.
Pohádky jsou žánr sám o sobě, ale s fantastikou je pojí stejné kořeny. Chybí mi u nás víc dobrých příběhů pro děti. Možná je to tím, že se kvalitní autoři vrhli na fantasy.
A sci-fi... Někdy, možná - kdoví, třeba až dospěju. Ale asi ne emzáky. Žena je genetik, její práce, to je spousta námětů na sci-fi.


Přímo se nabízí další otázka - už víš, co bude po JFK? Máš nějaké nápady, plány? Prozraď, co chystáš.

Plánů je spousta. Letos mi asi vyjdou ještě dvě knihy k Asterionu - Zpívající meč: Čajový drak a kočičí démon - to je dobrodružná fantasy o asterionských skřítcích a pak další příběhy dědků hrobníků z knihy Krumpáč a motyky.
Musím splnit slib a napsat další pohádky o našem kocourovi Kostičkovi a taky mě láká zkusit jednu pohádkovou fantasy podle snu mé ženy Lucky.
S Luckou už několik let píšeme Duchy jezer, to jsou příběhy na motivy indiánských pověstí a Divokého západu. Píšeme si je pro radost, když je čas - tak uvidíme, kdy se nám to podaří dokončit.
A po Wilth Ahwě - fantasy-dobrodružně-historických příbězích o řece Vltavě, jsme se s přáteli vrhli na Labe. Momentálně jsme ve fázi studia podkladů a výletování po různých inspirativních místech. Jednou z toho něco vyleze.
Je toho víc, ale jiné projekty zatím čekají na přesnější obrysy.

 

Máš ty vůbec čas na svoje koníčky? Co všechno děláš ve volném čase? Prozraď nám nějakou pikantnost z tvého soukromí .

Mám psaní jako koníčka. Jeden čas jsem zkoušel "nepsat", ale nešlo to. Nabíjí mě to. Kdybych nepsal, nejspíš bych fotil nebo víc dělal do počítačové grafiky.
Taky se rád toulám. Nebe nad hlavou, vítr ve vlasech... Je spousta míst, kam stojí za to se vypravit.
Pikantnost - mám rád mexickou kuchyni. Jinak žiju vcelku spořádaný život. Občas:)

 

A poslední otázka: Čím bys přesvědčil čtenáře JFK, aby si tvůj díl koupili?

Nerad někoho přesvědčuju. JFK je výzva. Pokusím se napsat svůj díl tak, aby bavil. Bude to dobrodružství:)

 

kategorie: 

Komentáře

Obrázek uživatele Sirius

 skvělý rozhovor! Na tohle jsem moc zvědavý 

Obrázek uživatele Lonwenien

Díky:)
Taky se moc těším:)