Rozhovor s Mílou Lincem

 
 JFK Fans se rozhodlo představit vám jednoho z autorů, který se podílí na budování nové epochy. V tomto rozhovoru vám spisovatel Míla Linc prozradí, kdy začal s psaním, které autory JFK obdivuje a proč nepíše humornou fantasy. Navíc má pro vás argumenty, proč si koupit jeho díl. A ty nejde jen tak pomíjet.

Tvé jméno není fanouškům fantasy neznámé, díky románu Stín černého hvozdu nebo dílem ze série Marka Stonea Absolutní spravedlnost. Popíšeš nám svou cestu k fantastice?

Začalo to naprosto tuctově - Pánem prstenů... Ten mě někdy ve čtvrté tříde natolik uchvátil, že jsem začal vytvářet vlastní světy. Vytvořil jsem jich několik (a taky zase zničil, ztratil nebo schoval do šuplíku, odkud už nikdy nevylezou), a postupně z kronik a artefaktů začaly vykukovat příběhy. Povídky jako takové jsem psal asi od šesté nebo sedmé třídy. Někdy v patnácti jsem se rozhodl vyzkoušet soutěž (O cenu Jima Dollara pro účastníky mladší 18 let) a dostal jsem čestné uznání. Dodnes nevím, zda jako cenu útěchy nebo jako pochvalu za to, že to nebylo úplně beznadějné. Každopádně mě to vyhecovalo a začal jsem zkoušet další soutěže. A po pár letech jsem se konečně dostal do Drakobijců. A to už byl jenom krůček k vlastním knihám... krůček o délce deseti let.

 

Krůček tedy úspěšný, když jsi byl osloven, abys napsal díl o JFK. Jak se to přihodilo? Kdo a jak ti tuto příležitost nabídl?

Malý krůček pro Mílu, velký pro fanoušky JFK. Stalo se to naprosto normálně - jednoho dne si mě JWP přitáhl svou mohutnou paží a říká: "Piš nebo život". Holt nebylo na výběr. Pravdou zůstává, že jsem se do téhle série chtěl už dlouho zapojit, protože to je výzva, která mě láká.
 

Předpokládám tedy správně, že sérii JFK sleduješ? Máš nějaké oblíbené díly/autory?

Od samého začátku, už tehdy to vypadalo jako zajímavý projekt. Mezi autory, jejichž díly se mi líbily nejvíc, patří Tomáš Němec (to není pochlebování, ale on fakt umí psát), Petr Schink a Vlado Ríša (hlavně jeho první díl, ale to je možná tím, že jsem na Bigglesovi vyrůstal). Ne, že by ti ostatní byli nějak špatní, ale prostě jsou jenom "standartně kurvadobří" a to by byla už nuda neustále opakovat, že například JWP je Bůh, protože to už stejně každý dávno ví.

 

O tom rozhodně nemůže nikdo pochybovat:) Brzy se zařadíš mezi tuto autorskou elitu, jak se ti JFK píše? Máš k tomu nějakou motivaci, krom těch milionů, co ti kniha přinese?

Píše se mi horko těžko. Zároveň totiž dělám ještě na jednom projektu a navíc jako plašan mě brzká uzávěrka děsí natolik, že občas od psaní utíkám, abych nemusel trpět tím, že to musím odevzdat už za pár týdnů... A druhá věc je, že přede mnou budou mít díly skuteční profíci, kteří jsou mnohem zkušenější a vypsanější než já - tak se bojím, aby můj díl nebyl po těch jejich pro čtenáře šok, jak prudce kvalita klesla.
Navíc jsem teď ve fázi, kdy svět získává přesnější obrysy a je potřeba dávat pozor, aby tam nebyly nějaký logický nesmysly. Ale myslím, že to chce ještě jednu kapitolu a pak už to pojede skoro samo, protože se svět ukotví a já se budu moci věnovat plně jenom příběhu.

Motivací mi je pak samozřejmě představa, že se mezi tuhle elitu zařadím:-) Vždyť to krásně zní: "Sérii Agent JFK píší například Žamboch, Procházka, Neff, Němec, Linc..."
 

Není třeba se bát, své schopnosti psát jsi čtenářům předvedl v mnoha povídkách, navíc do jedné série už jsi příběhem přispěl. O zkušenosti bych se tedy nebála. Jak už bylo nedávno v článcích na JFK-fans naznačeno, bude se tvůj díl odehrávat v době třicetileté války. Mark Stone se také odehrává v 17. století. Kde bereš pro své příběhy inspiraci?

Období třicetileté války se mi moc líbí a přijde mi ve fantasy nevyužité, přestože nabízí spoustu motivů - ponuré a depresivní prostředí, velké hrdiny, rytířskost, mohutné bitvy ale i romantické zápletky. Fantasy jako taková není tomuhle období příliš nakloněná, ale pokud do téhle doby pošlu nějakého zavedeného hrdinu, který navíc putuje mnohými světy, místo otravné doby, o kterou nikdo nestojí, získám zajmavé prostředí... alespoň doufám :-)


Doba je to jistě zajímavá a nabízí spoustu možností. Nepřemýšlel jsi ale někdy o tom vyzkoušet nějaký netradiční žánr? Neláká tě například městská fantasy, humorná fantasy nebo třeba sci-fi? Vždyť i Marka Stonea jsi z vesmírné sci-fi přeoperoval na pseudohistorickou fantasy.

Když jsem začínal psát, tak jsem hledal nejenom světy, ale i nejrůznější témata. Pár sci-fi povídek mi i vyšlo (a jejich počet možná opravdu odpovídá páru), ale nikdy jsem neměl pocit, že by to bylo "to pravé". Měl jsem dokonce rozpracovaný svět městské fantasy - ještě před tím, než přišly všechny ty noční hlídky. Tehdy jsem si řekl, že když to stihl Lukjaněnko dřív, že to nechám být, abych nebyl za plagiátora. A když na to teď hledím kritickým zrakem, říkám si: dobře jsem udělal.
Na sci-fi mě prostě neužije, nejsem technický typ a mnohem přirozenější je pro mě historie. Když bude hrdina prchat před nepřáteli, dovedu si to představit mnohem víc na koni než v autě (i když nemám řidičák ani na koně). A humorná fantasy? Když tam je ten problém, že nejsem vůbec vtipný...


Tak to tedy vypadá, že ještě nějakou dobu u historie zůstaneš, alespoň do doby, než si uděláš řidičák:) Což nahrává další otázce. Co chystáš do budoucna? Na co se mohou tví fanoušci a fanynky těšit?

Jak jsem již psal, zároveň pracuji na přepisu scénáře pro Marka Dobeše (v podstatě to znamená, že do hotového textu zasahuji, brousím, opravuji a doplňuji tam, kde si myslím, že to je třeba). To bych měl odevzdat nejpozději do konce roku. Pak mi zbývá napsat... ehm... zkorekturovat povídku do steampunkového sborníku, který měl uzávěrku na konci minulého měsíce. A až tyhle povinné resty dokončím, tak se vrhnu na další knihu ze světa Černého hvozdu - příběh už mám v hlavě a začíná příjemně zrát, takže bude čas sklízet.

 

Tak to máš práce až nad hlavu. Ale každý kromě práce musí občas relaxovat, co děláš ve svém volném čase?

Jáááj, volný čas, co to je? Snažím se zalovit v paměti, ale jde to ztuha. Možná bych mohl odpovědět, že ve volném čase píši články do Pevnosti. Ale když se zamyslím, tak to je nepřeberná spousta zájmů (nebo spíš zájmíčků). Zrovna v tuto chvíli, kdy odpovídám na tuto otázku, bych například chtěl vyrazit někam do přírody nebo někam "na zahrádku".

 

Vraťme se v poslední otázce ještě k JFK. Čím bys přesvědčil čtenáře, aby si tvůj díl koupili?

Pro věrohodnost světa jsem se rozhodl podstoupit i několikahodinové mučení na buzerplace, kde jsme pochodovali sem a tam a učili se střílet z muškety ("Mušketu nabít, prach na pánvičku, zamířit, doutnák založit, pal... Ty hovado, řekl jsem pal! Tisíc kliků a fofrem a jestli ti to ani příště nevystřelí, tak ti ustřelím palici. Tady nejste vůbec nic, jste míň než nic a každý první a poslední slovo z vaší smradlavý huby bude pane!!!") a stejně tak hodlám projít skutečným peklem třicetileté války... A kromě toho zcela objektivně a s bezbřehou skromností můžu prohlásit, že jsem prostě nejlepší a bude to bomba:-)

 

kategorie: