Rozhovor s Jiřím W. Procházkou

"Život a dílo"

Jiří Walker Procházka se narodil roku 1959 v Kutné Hoře. Maturoval na místním gymnáziu a poté si udělal počítačovou nástavbu v Mladé Boleslavi. V letech 1982-1983 pracoval jako programátor ve VÚSE Běchovice, poté byl pomocným tiskařským a pomocným skladovým dělníkem. Do roku 1989 se označoval za "permanentního vězně ČSSR, protože zde žil".[1] V letech 1989-1992 byl programátorem v LBD Praha, od roku 1992 je soukromým podnikatelem v oblasti software. Roku 1994 se oženil s Jitkou Matejzíkovou, se kterou má syna Ondřeje. Se science fiction a fantasy se seznámil díky Ceně Karla Čapka, která je od roku 1982 organizována Československým fandomem.
Jiří Walker Procházka se podílel svými povídkami na několika antologích (např. Rigor Mortis, Je dobré být mrtvý nebo Punk Fiction), publikuje v časopisech Pevnost, Ikarie nebo Fantázia. Za svá literární díla získal roku 1991 Cenu Ludvíka Součka a dále tři ocenění Akademie science fiction, fantasy a hororu (v letech 1997, 2002, 2004).
Společně s Miroslavem Žambochem vymysleli roku 2005 dobrodružnou knižní sci-fi řadu Agent JFK, do níž Jiří Walker Procházka přispěl dosud pěti díly. (zdroj: wikipedia.org)

1. Jak a kdy jsi vlastně začal psát?

Já jsem vlastně začal psát – z dnešního hlediska – docela pozdě. První povídku, Omyl dr. Smithe, kterou jsem nikdy v původním znění nezveřejnil, jsem vymýšlel na nočních směnách v tiskárně. Vždycky jsem ve sklepě pod rotačkou navalil do stojanu tunovou roli papíru a pak jsem měl půl až tři čtvrtě hodiny čas na druhou roli.
V té době mi bylo nějakých pětadvacet let, takže z hlediska dnešních začínajících autorů jsem byl vlastně stařec. Jen snad podotknu, že v té době nebyly žádné SF literární soutěže, žádný fandom, žádné cony, to jsem fakt psal s tím, že to možná někdy za deset let někde snad vydám. A vida, ono to časově skoro tak nějak vyšlo…

2. Čím tě okouzlila právě fantastika? Sci-fi, fantasy…

To je právě to, co nevím – to má asi každý od narození v sobě. Někdo má rád holky, jiný zase vdolky (já teda můžu oboje), a tak to je asi s fantastikou jako takovou.
Jsou lidi, jejichž vnitřní život končí u skandování jména fotbalového klubu (teď mě napadá jeden skalní fanda Teplic, toho znám osobně, to je síla…), pak jsou zase jiní, co rozebírají, jestli si ta doktorka v seriálu už konečně vezme toho pacienta za muže – no a pak jsme tady my, co jsme nejlepší, protože jeden svět nám nestačí… A ke všemu víme, že si každý svět musíme zasloužit.
 

3. Jak se u tebe snáší dohromady práce, rodina a psaní?

Myslím, že docela dobře. S prací mi to nekoliduje, protože píšu spíš o víkendech nebo po večerech – a rodina si (snad) už po těch letech zvykla. Prostě – někdo chodí na houby, někdo na pivo – a já zas dřepím doma u počítače (a někdy chodím na pivo nebo na houby…).

4. Jiří Walker Procházka je tvé celé jméno? Anebo jak to s přídavkem „Walker“ je?

Pikantní na tom JWP je, že zatímco dneska má třetí písmeno v iniciálách (a třetí, „umělecké“ jméno) opravdu kdekdo, já si to „Walker“ musel do jména přidat takříkajíc donucený okolnostmi. U nás v té době totiž existoval jakýsi zasloužilý spisovatel, soudruh Jiří Procházka, což byl tvůrce majora Zemana (myslím, že víte o co jde, vaši rodiče nebo prarodiče to vědí určitě) – a já jsem opravdu nechtěl být ani náhodou spojovaný s tímto člověkem a jeho „dílem“. A zároveň se mi nechtělo, aby moje texty vycházely pod úplně jiným pseudonymem. Tak jsem si holt „Procházka“ přeložil do angličtiny a to dvojité W si přidal do jména. Takže je to vlastně jen takový „odlišující“ znak.
(A to nemluvě o tom, že samotný výraz Walker mi je blízký i z hlediska občasného konzumenta skotského národního nápoje).

5. Ken Wood a Meč krále D'Sala je tvůj první a v současnosti zároveň poslední román. Co bys nám o něm mohl říci?

O tom, jak vznikal Ken Wood, jsem už mnohokrát mluvil i psal. Tak snad jen shrnutí – napsal jsem ho pouze na základě znalosti přednášky Ondřeje Neffa (kolem roku 1986) o příbězích typu „sword and sorcery“ a českého comicsu v ABC podle Dobrodružství Johna Cartera. Tak možná uvedu to, co jsem nikde moc neříkal. Jak vzniklo to jméno. Na té přednášce jsem se dozvěděl, že existuje ikona žánru jménem Conan a chtěl jsem, aby to znělo podobně. Zkoušel jsem různá jména - a moc mi neseděly. Nu, a jednou u kamaráda, po nějaké hospodě, jsme měli klasický „dojezd“ s dalšími lidmi, poslouchala se (v té době spíš nepovolená) rocková muzika na aparatuře KENWOOD. No, a mně to blesklo hlavou, rozdělil jsem to – a můj heroj dostal jméno! Conan a Ken Wood, vyslovuje se to skoro stejně, co? A nemluvě o dalších významech – např. že Wood je dřevo a můj hrdina se v některých situacích chová podobně…

6. Víme, že plánuješ pokračování, respektive 2. díl Perly královny Maub byl jednou vydán a 3. díl na vydání ještě čeká. Co Kena Wooda v těchto dobrodružstvích čeká? Na co se můžeme těšit?

Druhý, rozšířený a podstatně temnější díl je již v sazbě. Na královně Maub se nyní dokončují závěrečné rejstříky včetně seznamu typů válečných plavidel a dělá se ještě jedna ilustrace navíc. (Budou tam opět vnitřní ilustrace Honzy Štěpánka, celkem 6 obrázků a nádherná mapka k tomu). Obálka s mečem od Patrika Krásného je již k vidění třeba na Daemonu Wojty Běhounka v Chystaných knihách.
Druhý díl se odehrává převážně na moři, takže čtenář může čekat velkolepé námořní bitvy, útoky tsunami a opět nepřijde o vzdušné bitvy všelijakých monster. Perly královny Maub by měly vyjít ještě tento rok a budou se křtít na Fénixconu v Brně (začátek prosince). Křtít budou opět Tom Němec a Mirek Žamboch, tedy – tým JFK jako vyšitý.
Ve třetím díle Ken Wood již není vládcem planety Gameb, ale pološíleným gladiátorem bez paměti. Jeho přátelé z arény ovšem vědí, kdo se bije po jejich boku. A tak zosnují krvavou vzpouru gladiátorů a i s pomateným Kenem Woodem prchají pláněmi Ysterstánu. Gamebu vládnou kovoví lidé feronidé a jejich zástupcem na fialové planetě je chán El-Abíl, hnusák z druhého dílu… No, a zbytek si možná přečtete příští rok.

Druhá část rozhovoru, "Život s JFK", vyjde přístí týden.

Děkuji za příjemný rozhovor
Marek "Marc" Opluštil

kategorie: