Rozhovor s Janem Kotoučem

  Je středa, je čas na další rozhovor! Dnešní den je navíc významný tím, že právě před čtyřiadvaceti lety spatřil křičící Jan světlo tohoto světa. JFK přeje vše nejlepší, spousty fanynek a hromady napsaných knih! A nyní už  se pusťte do čtení:)
   

  Není tomu dlouho, co s tebou vyšel rozhovor na Sardenu, ve kterém jsi se hodně rozpovídal o svých literárních začátcích, o plánech do budoucna i o HMS Phantom a Bloodconu - akci, kterou pravidelně pořádáš. Nerada bych se tedy ptala na to samé, ale ve stručnosti bys čtenářům mohl připomenout, jak to všechno vlastně začalo - v pár větách prozraď, jak jsi se 
  dostal k fantasy a sci-fi?

  Ke sci-fi jsem se dostal nejspíš skrz Hvězdné války (neboli Star Wars), které jsem viděl poprvé asi v deseti letech. Nějaké sci-fi filmy a seriály jsem viděl už předtím, ale Hvězdné války ve mě probudily tu touhu po tom "být tam venku" a opravdu mi ukázaly, jak popustit uzdu fantazii. Sci-fi čtenář se ze mě vlastně taky stal díky Star Wars, protože jedna z prvních knih, co jsem četl, byla Thrawnova trilogie od Timothy Zahna. Tyhle knihy ve mě v rané pubertě vzbudily touhu číst ze Star Wars všechno, co se namane, a protože nebylo dost knih v češtině, tak jsem je začal číst v originále. Díky tomu jsem se naučil výborně anglicky. A do třetice: Star Wars mě dostaly i k psaní, když jsem ve čtrnácti letech začal psát povídky o rytířích Jedi.
  Postupem času mě začaly zajímat i jiné světy, hlavně v knihách od Davida Webera, a můj styl se trochu posunul víc k military. Ale pořád mám nejradší výpravné příběhy, kde se cestuje z planety na planetu, dochází k bitvám mezi vesmírnými válečnými loděmi a kde je propracovaný a uvěřitelný svět, který vás do sebe vtáhne.

  Velice ideální podmínky pro psaní JFK, cestování po světech a planetách. Byla to jen otázka času, kdy tě duchovní maminky agenta Kováře osloví. Jak k tomu došlo?

  Ani nevím, kdy to přesně začalo. S myšlenkou přispět do série JFK jsem si pohrával už dlouho, aktivně jsem nad tím asi začal přemýšlet, když jsem vydal Pokračování diplomacie. Námět mě napadl poměrně brzo, vždycky jsem chtěl napsal příběh odehrávající se v době invaze do Normandie. Když jsem se o tom občas nezávazně bavil s Vláďou Kejvalem a dalšími lidmi "z branže", odpovídali stylem "jasně, jasně, určitě, proč ne". Nakonec jsem se v létě 2010 odhodlal a napsal jsem Jirkovi W. Procházkovi. S JWP jsme se tehdy osobně neznali, ale napsal doslov ke sbírce Mlok 2008, kde jsem měl otištěnou novelu Příliš blízké setkání, takže jsem věděl, že minimálně ví, jak píšu. Když jsem mu psal, tak se mi povedlo se strefit do večera před dnem, než měl odjíždět na dvoutýdenní dovolenou do Izraele, takže mi obratem přišla odpověď ve stylu "zdar, jojo, za chvíli odjíždím a nestíhám, ale proč ne, jasně. Zatím". Naživo jsme se potom setkali na Conventiconu. Můj nevinný zevnějšek JWP naštěstí neodradil, a tak jsem byl "zapřažen".


  Jak dlouho tedy JFK sérii sleduješ, kdo z autorů tě uchvátil nejvíce?

  Moc dlouho ne, teprve v sérii doháním resty. Z těch, které jsem četl, se mi nejvíc líbily díly od JWP, ty obsahují takovou tu správnou kombinaci nadsázky a humoru v jinak vážném příběhu, kterou mám rád. V dohledné době se chystám vrhnout na epizody od Jana Hlávky, hodně se mi totiž líbila jeho novela Vyrovnání (sborník Tři kruté příběhy, který vyšel s Pevností 2/2011) a na jeho JFK romány se opravdu těším.

  Všechny tvoje věci se pohybují v žánru sci-fi, nemáš někdy chuť s tím praštit a napsat něco odlišného? Pohádku, milostný román, poezii, cokoliv...

  Nejradši píšu sci-fi, protože sci-fi rád čtu, to je jednoduché. Ostatní zmíněné žánry nejsou zrovna můj šálek čaje, i když co já vím, co mě popadne, až mi bude čtyřicet.  Mám ale jeden nápad na fantasy knížku, kde bych si trochu pohrál s klasickými koncepcemi žánru a dal je do prostředí, které není pro fantasy úplně typické. Je to jedna z knih na mém seznamu "tohle určitě chci napsat", jen je otázkou, kdy se k tomu dostanu  Přesto je ale sci-fi pořád moje nejoblíbenější parketa.

  Co chystáš po JFK, kromě té "fantasy knížky, kterou určitě chceš napsat"? Máš už nějaké plány?

  Plánů mám spousty. Po JFK se vrátím do svého světa sektoru Hirano a budu do něj psát další román. To mi nějakou chvíli vydrží. Spolu s Richardem Šustou také nyní pracujeme na jednom projektu, pro který nás naverbovali Tomáš Němec a Wojta Běhounek. O co přesně půjde nejsem zplnomocněn odhalit, ale bude se jednat o sci-fi a budou tam mimozemšťani, vesmírné lodě a vyspělá technika. Všechno, co máme na sci-fi rádi. A protože se na tom podílí Richard, tak to bude hodně vědecké a dobrodružné. A protože se na tom podílím já, tak se tam bude hodně střílet

  Přibliž nám trochu blíže, o čem tvůj díl o agentovi bude. Poděl se zkrátka o nějaké pikantnosti

  JFK se vydá do světa, kde probíhá 2. světová válka a jeho cílem bude proniknout do francouzského statku v Normandii. Za tím účelem se přidá k 82. výsadkové divizi a v Den D do Normandie seskočí. Půjde tedy o historickou military zápletku. Kovář potká spoustu dobových osobností, například generála Dwighta D. Eisenhowera. Samozřejmě ne všechno bude probíhat podle Kovářova plánu a ani tak, jak to známe z učebnic dějepisu. Na statku totiž na Kováře čeká protivník, který také do tohoto světa nepatří a rozhodne se Němcům poskytnout pomoc proti Spojenecké invazi.

  A žádná ženská nebude?
  To si budete muset přečíst sami

  Co děláš ve volném čase, když nepíšeš? Jak relaxuješ?

  Když nepíšu, tak samozřejmě rád čtu sci-fi, i když poslední dobou zjišťuji, že intenzivní psaní člověku ubírá energii na čtení. Taky mám na starosti klub HMS Phantom - sdružení fanů spisovatele Davida Webera a jeho série o Honor Harringtonové - takže pořádáme různé klubové akce, linie na conech a podobně. Jinak mám rád seriály, hry i spoustu jiných věcí ze sci-fi prostředí. Kromě toho mě hodně zajímá historie a 2. světová válka obzvlášť. A aby toho nebylo málo, tak ve volném čase ještě studuju na vysoké škole masmédia a komunikaci.

  Čím by jsi nalákal čtenáře na svůj díl?

  Bude to military vycházející z událostí, do kterých jsem hodně zainteresován a které jsem ve volném čase studoval spoustu let, takže se budu hodně držet historických reálií. Vždycky jsem chtěl napsat něco ze 2. světové války, takže tohle je tak trochu splněný sen. Zároveň ale chci, aby to byl čtivý příběh. Jestli se to povede budou ale muset posoudit až čtenáři, takže potřebuju, aby si knihu koupili a podle preferencí ji buďto pochválili nebo zatratili do horoucích pekel.

PřílohaVelikost
Image icon honza.jpg110.09 KB

kategorie: