Rozhovor s Janem Hlávkou

zpev lamieProtože nedávno vyšel další díl JFK XH, tentokrát od Jana Hlávky a protože Jan Hlávka se již před tím nechal slyšet že JFK nikdy více, chtěl jsem se jej na to zeptat. A taky na pár dalších věcí.
Vyjádření jeho kočky se nám bohužel získat nepodařilo, jen doufám, že ty odpovědi mu nenamňoukala ona.

1) Po Tvých dvou "Odplatách" se nějak proslýchalo že svět JFK již nikdy více a najednou je tu celý nový díl. Co tě přimělo jej napsat?

Hlavně čtenáři. Shledal jsem, že existují dva náměty, o které si píší dlouhodobě nejvíce: Povídky s hlavní vyšetřovatelkou Sagot a cokoliv s Matesem a Tomem. Vzhledem k tomu, jaká doba uplynula od vydání Odplat a Kočičárny mě to dost překvapilo a časem jsem o tom začal opravdu přemýšlet. Zpěv lamie měla být původně jen povídka, kterou jsem chtěl dát na své stránky právě pro tyto čtenáře. Jenže čím víc jsem psal, tím víc bobtnala, až dosáhla délky, kdy jsem si řekl, že ji zkusím nabídnout redakci, čistě jen jako pokus. Stále jsem čekal, že nakonec skončí jen na stránkách, protože od běžného JFK dílu je opravdu daleko, ale reakce byla vstřícná a tak je z ní celý díl.

2) Takže, když teď řekneš nikdy, jaký je tvůj hrubý odhad, že bychom mohli čekat další díl?

No, nikdy přece. :-) Ale vážně – momentálně píšu příliš mnoho dalších věcí a především bych musel cítit potřebu, nápad, který by se mi zamlouval natolik, abych začal psát. Nechci psát další JFK díl jen proto, abych nějaký napsal, nebo si z něj udělal živnost typu „jedna kniha ročně.“ Nebavilo by mě to a myslím, že by to rychle přestalo bavit i čtenáře. Momentálně ale třeba dostávám čím dál víc proseb na díl, jehož hlavní hrdinkou (pokud se to slovo dá použít) by byla Nerix. Musím říct, že vkus čtenářů JFK mne občas zneklidňuje. :-) A celkem dost se obávám, co by se v takové knize dělo, nebo zda by vůbec byla publikovatelná... takže raději fakt ne.

3) Na blogu JFK se občas objevují komentáře ostatní zatracující a tebe vynášející do nebes. Komentáře sice poměrně podivné, ale přesto mi nedá nezeptat se na Tvůj názor na ně.

Nelíbí se mi to. Jsem raději, když čtenáři mé věci kritizují a řeknou, co dělám špatně. Nadšené, neobjektivní výkřiky na chvilku polechtají ego, ale ničemu užitečnému nepomohou a časem začnou otravovat. Vzbuzovat očekávání, co nejdou naplnit. Kdybych věděl, kdo je píše, promluvil bych si s ním, určitě poděkoval, ale požádal, aby přestal. Samostatná kapitola je pak jistý jedinec se svými urážkami na všechny kolem. Ten by se měl – kromě obecného kurzu slušnosti – zamyslet třeba nad tím, že mě do JFK poprvé pozval právě Mirek Žamboch a výpady na jeho adresu tak „krásně“ naplňují krédo, že žádný dobrý skutek nezůstane bez trestu...

4) Máš kočku? Tedy myslím zvíře.

Jasně, co jiného bys myslel? :-) Momentálně mám kočku, která je ovšem poněkud „sdílená“ - prostě se zastaví, když má hlad nebo to uzná za vhodné, a zbytek času tráví jinde. Ostatně, jak kdosi moudrý napsal, zatímco pro psa je jeho pán středem vesmíru, pro kočky jsme pouhý personál.

5) Má Mates nějaký předobraz?

Spíše než nějaká konkrétní je Mates určitou kompilací, souhrnem několika koček, které jsem měl možnost poznat. Což samozřejmě nevylučuje jeho jedinečnost. Okamžik... naprostou jedinečnost. Tak! Spokojený? A teď koukej vyhodit tu chcíplou myš z mojí postele!

6) Jak dlouho už mluvíš s kočkami? Mluvíš taky s jinými zvířaty?

Zkoušel jsem myši, ale nějak to nefungovalo. Moment... a ty víš proč! Jo, přesně tak. Se zakousnutýma se mluví fakt blbě!

kategorie: 

Komentáře

Obrázek uživatele Elinor

že se autor hecne a nějaká ta (aspoň) povídka s Nerix bude. :)

Obrázek uživatele Kyra

Ukecávat, ukecávat, ukecávat.
Howgh.

Smrt je třeba milovat.

Obrázek uživatele Mike23

Čau, nevím nevím jestli to pomůže :-)