Popkulturní odkazy v JFK

Připravil: Norek

Tyto články většině z vás nejspíš neukáží, až na pár vyjímek, příliš nového, ale autoři JFK (hlavně JWP) propašovali do textu i pár drobností, kterých jste si třeba nemuseli vůbec všimnout. Toho zbytku jste si patrně všimli, ale neuškodí pokud vám trochu blíž osvětlím jejich pozadí v tom našem (snad zaslouženém) světě.

Začneme nejprve tím základním, tedy hlavními postavami:

John Francis Kovář

Jediné zajímavé na tomhle jméně je jeho monogram, jak jste jiste zaregistrovali je shodný s monogramamem amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Během jeho působení v úřadu prezidenta USA, ukončené kulkou atentátníka, proběhla Invaze v Zátoce sviní, Karibská krize, byla vybudována Berlínská zeď a začaly první střety Války ve Vietnamu. Věřejností považován za nejlepší prezidneta, ale v tomhle případě jde spíš o svatozář, která na něm ulpěla kvůli způsobu jeho smrti.

Vincent Vega

Tak tady asi taky není třeba nějak výrazněji připomínat o koho jde. Takhle se jmenuje postava ztvárněná Johnem Travoltou v kultovním filmu Quentina Tarantina Pulp fiction, za který dostal spolu s Rogerem Avarym oscara ze nejlepší scénář. Nunto podoknout, že zde jen o shodu jmen, protože svalnatý mexikán z JFK nemá s gansterem, který zemře na záchodě mnoho společného. Maximálně množství vtipných hlášek, které na vás vychrlí.

Komtesa Andrea de Villefort

Jméno či spíše přízvisko de Villefort je taky velice dobře známé. Jde o postavu ze známého románu Alexandra Dumase staršího Hrabě Monte Christo, jde o prokurátora na kterém se křivě obviněný Edmont Dantes alá hrabě Monte Christo pomstí tím, že vyzradí jeho tajemství o odloženém nemanželském dítěti, ze kterého se poté stal zloděj a vrah, a tím zničí jeho pověst. Jestli tajemná komtesa má něco společného s touto postavou lze jen těřko říct, neboť autoři nám toho z minulosti Andrey příliš neprozradili.

Wolfgang Petersen

Jméno velitele military divize agentury EF, který si s Kovářem nesedl zrovna do noty, je úplně totožné s jménem slavného německého režiséra, který má na svědomí takové filmy jako například Trója, Nekonečný příběh nebo sérii německých krimi filmů Místo činu. Společné znaky mezi touto postavou a režisérem budeme, ale ze zřejmých důvodů hledat jen těžko.

Tak to by snad na začátek stačilo. Připomínky, pochvaly, návrhy a tipy na další popkulturní odkazy směle směřujte do diskuze pod článkem nebo přímo mě. Budu se je snažit zakomponovat do dalších článků. Příště bychom se už podívali na odkazy, které jsem vypátral přímo v prvním díle JFK.

kategorie: