Popkulturní odkazy v JFK08

Vlítneme na to hezky popořadě, a hned na začátku se na nás směje první kousek, kapitola nazvaná Cesta do středu země. Pokud náhodou někdo neví, že jde o název slavného románu od ještě slavnějšího spisovatele a zakladatele žánru sci-fi, Julese Verna, by se měl s hanbou vrátit do základní školy.
Deep blue může mít hned dva předobrazy. Tím první je alias bluesového muzikanta Seana O'Keeffe, tím druhým pak počítač stvořený roku 1997 firmou IBM, jenž porazil mistra světa v šachu Garryho Kasparova. Z šesti her dvě vyhrál, jednu prohrál a zbytek remizoval. A pak že se nemáme od počítačů čeho bát.
Další kapitola, Canibal holocaust, si vypůjčila název od hororové snímku režírovaném Ruggerem Deodatem v roce 1980. Je to jeden z důkazů, že některé horory opravdu nejsou pro děti. Je mi jasné, že je patrné zbytečně uvádět, podle čeho jsou pojmenováni Kovářovi soupeři, Černí jezdci, ale prostě odkaz na takovou klasiku jako je Pán prstenů si nemůžu odpustit.

Ve westernově laděném díle samozřejmě nechybí ani odkazy na westerny:
„Dal bych hrst dolarů za studený pivo a ještě studenější sprchu,“ osvědčil také Vincent znalost spaghetti westernů a vrazil si slamák hlouběji do očí.
Když jsme u těch westernů, tak tady máme odkaz i na jediný český western, Limonádového Joea, protože v Dodgetownském baru si JFK objedná Kolalokovu limonádu. V českých luzích a hajích zůstaneme, ale přesuneme se do pro Česko mnohem typičtějšího žánru než je western - do večerníčku. A to když si agent povzdechne:
"Škoda, že po nás jen neházeli králíky z klobouku.“
Asi vůbec nejbohatší na odkazy je felčar Darling z Dodgetownu. V anglosaských zemích totiž jde o relativně běžné příjmení, a tak mezi jeho nositeli lze najít několik politiků, sportovců, muzikantů, umělců i vědců. Ovšem zajímavou a zároveň i pikantní perličkou je fakt, že pseudonym Jane Darling používá i jedna česká pornoherečka. Ne teda, že bych byl takový znalec porna, ale na anglické wikipedii najdete jejich celkem početnou databázi.
Několikrát jsem zmínil Dodgetown, tak už je na čase si na něj taky posvítit – a ejhle, Dodgetown je skutečné místo v Severní Karolíně v USA. A co místní blázen Ellie? Ten je až překvapivě bohatý a ještě k tomu na odkazy s fantastickou tématikou! Takže jménem Ellie se honosí postava z Kriminálky, chlupatý mamut z Doby ledové, doktorka z Jurského Parku, hlavní hrdina sci-fi románu Kontakt i princezna z Theed, kterou můžete najít ve Star wars.

Kapitola Vězeňské blues vám zase může být povědomá díky stejnojmennému filmu Richarda Heffrona. V následující kapitole pak můžete nalézt už klasický popkulturní odkaz na Jamese Bonda, který se v našich článcích vyskytuje pravidelně:
…cink-cink-cink…
„Co to bylo?!“
„Tohle by se Jamesi Bondovi nestalo,“ pomyslel si v temnotě nad jejich hlavami JFK, když si uvědomil, že mu z kapsy kabátu vypadlo několik nábojů. „No nic, stejně mě už bolely ruce.“

Vegova sestřenice Aldonza, o jejíž svatbě pojednává celá závěrečná povídka, zase podědila své jméno od Aldonzy "Dulcinea" Lorenzo del Toboso. Že vám to jméno nic neříká? Tak to jste asi nebyli pečliví při povinné četbě, protože jde o vysněnou lásku Dona Quichota z románu Juana Cervantese. Ale to už je opravdu vše, co jsem vyšťáral.

kategorie: