Popkulturní odkazy v JFK03

 

Geiger-Thurgau. To je taková malá počítačová věcička a zrovna má takový zajímavý název. Geiger byl německý fyzik, jehož jméno nese v našem světem počítač na měření radiace. Jenže u nás za pomlčkou najdete jméno dalšího vědce, Geigerova studenta Mullera, který mu pomohl jeho vynález zlepšit. V JFK dimenzi zřejmě panu Geigerovi pomáhal počítač vylepšit pán, který se jmenuje Thurgau, pojmenovaný podle severního švýcarského kantonu. Schválně kdo uhádne co je podle tohoto kantonu pojmenováno u nás? Vinaři už mají nejspíš dávno jasno – Muller Thurgau je u nás velice známá odrůda bílého vína. Že by další z Žambochovsko-vinařským odkazů?

Gurkové. Na začátku tohoto dílu JFK pozdraví Bytewskou po způsobů Gurků, nejobávanějších příslušníků britských speciálních jednotek SAS. Pocházejí z jednoho z mongolských kmenů žijících v Nepálu. Vám bude nejspíš známější jejich symbol - Nepálský bojový nůž kukri. JFK se s nimi nejspíš setkal na misi v Kosovu, kde byli Gurkové vysláni jako vůbec první jednotka z Británie. JFK s nimi bude mít společnou ještě jednu věc, JFK je totiž bezpochyby nejobávanější člen týmu Bytewské, a to jak mezi nepřáteli, tak mez nadřízenými

Teď pár řádků k jménům, které lze najít v tomto díle: Li-cheu, v JFK čínský doktor, údajně lepší než nejslavnější středověký arabský doktor Ibn Sína (latinsky Avicenna), se u nás poměrně často objevuje na seznamu čínských svatých. Přímo souvislost musíme nejspíš vyloučit, protože na seznamu svatých je to přídomek žen-mučednic. Nebo možná jde autorská genialita tak daleko, že to jméno bylo vybráno schválně. Mohlo by totiž ilustrovat zženštilost čínského doktora podle měřítek drsných vikingských válečníků nemyslíte?

 Pro Marylin Morgan je mnoho možných podobizen v našem světě, je to totiž celkem běžné jméno. Můžete ji najít jako spisovatelku nebo vedoucí výpravy takových filmů jako jsou Swat, Hulk,Lovci pokladů nebo Piráti z Karibiku. Nebo to může být spojení dvou osob- Marylin Monroe a Morgan Adamsové, dcery slavného piráta černého Harryho, hlavní hrdinku průměrného filmu Ostrov Hrdlořezů. Krása a divokost se v Marylin Morgan určitě snoubí, snad se této poměrně zajímavé postavy ještě v sérii potkáme.

 Snorri Sturlusson vás v našem světě pravděpodobně překvapí. Pokud čekáte, že neohrožený jarl Mořské zmije má jméno po jiném slavném jarlovi, jste na omylu. Snorri Sturlusson je totiž autorem velmi známého hrdinského eposu Edda, tzv. Mladší neboli prozaické Eddy, ze kterého čerpal i slavný Tolkien. Kromě toho to byl taky islandský politik a historik.

 Thori Sigfusson, v JFK ohromný bijec, v naší dimenzi dopadl podobně jako Snorri. Je to totiž první známý Islandský kronikář, který založil školu ve které se učil i Snorri Sturlusson. Pravděpodobně proto mu bylo mylně přiřknuto autorství starší části Eddy, poetické Eddy.

 McCaithail je nejspíše jediný člen výpravy, který vás nezklame. Jistý Domnall mac Cathail je jeden z možných králů Connachtu, jednoho ze středověkých provinčních království na irském ostrově Spár Gurgyson, jediný inspirační zdroj který mě napadá na tuto postavu může být jeden můj známý, na netu vystupující pod nickem Gurgy, tělem člověk, duší trpaslík. Abyste si nemysleli, že to je ale čirá fantazie, tak Gurgy se zná s Mirou Žambochem a často se vyskytuje na jeho stránkách:-D

Nakonec už tradiční perličku v podobě vinařské kuriozity. Na úplném konci knihy si JFK s Andreou zajdou na skleničku Taittingera, což je druh šampaňského pojmenovaný podle významné vinařské rodiny.

Norek

kategorie: 

Komentáře

Obrázek uživatele Jacques

Postavy bratří Ormů z posádky Mořské zmije IMHO odkazují na (vynikající) knihu Zrzavý Orm od Franse Bengtssona...