Útržek z rozhovoru se spisovatelem Josefem Pecinovským

PecinovskýByla to v osmdesátých letech zvláštní autorská generace. Hovořilo se o ní jako o „zlaté“ a později jako o „ztracené“. Změna politického, společenského a kulturního klimatu literatuře podepsané jmény jako Vilmy Kadlečková, Jan Hlavička, Ivan Kmínek, František Novotný, Jiří W. Procházka či Jan Poláček zkrátka nepřála. Až nyní, po více než deseti letech, se tito autoři vracejí a snaží se navázat na kdysi slibně rozjeté kariéry. Také Josef Pecinovský je jedním z nich…

 

 

 

Útržek z rozhovoru se spisovatelem Josefem Pecinovským

Pro Pevnost připravil:

Tomáš Němec

Pro JFK Fans připravil:

Marek Opluštil (Marc)

„Nastal čas vrátit se ke psaní!“

říká matador akční sci-fi Josef Pecinovský.

Byla to v osmdesátých letech zvláštní autorská generace. Hovořilo se o ní jako o „zlaté“ a později jako o „ztracené“. Změna politického, společenského a kulturního klimatu literatuře podepsané jmény jako Vilmy Kadlečková, Jan Hlavička, Ivan Kmínek, František Novotný, Jiří W. Procházka či Jan Poláček zkrátka nepřála. Až nyní, po více než deseti letech, se tito autoři vracejí a snaží se navázat na kdysi slibně rozjeté kariéry. Také Josef Pecinovský je jedním z nich…

 

„Celé to mezidobí, kdy jsem nepsal považuji za krátkou přestávku, během níž jsem o psaní alespoň uvažoval.“

 

Sledujete současnou českou fantastiku? Pokud ano, jaké knihy či autoři vás v posledních letech zaujali?

Abych řekl pravdu, v současném zahlcení knižního trhu nestačím sledovat skoro nic. Doby, kdy jsem kupoval či zoufale sháněl vše, co se o jen trochu otřelo o sci-fi, jsou nenávratně pryč. Přesto mi několik titulů neuniklo. Především sleduji knihy vydávané v Edici Pevnost, která je takovým hezkým profilem nové české fantastiky, a získal jsem zálibu v Agentu JFK, jehož si beru na cesty. Z autorů mám rád především Ondřeje Neffa a jeho nepřekonatelnou Tmu. Velmi hezky jsem si početl v románu Jaroslava Mosteckého Pištec na bráně k západu, jenž je naladěn na mou krevní skupinu. A pak samozřejmě Jana Rečková, která mne udivuje především neuvěřitelnou pílí a vyrovnanou kvalitou svého díla.

 

„V mém příběhu čeká Johna Francise Kováře úkol na naší jediné oběžnici.“
 

Kuloáry již také proběhlo, že hodláte přispět do úspěšného seriálu Agent JFK. Už víte, kam Johna Francise Kováře zavedete?

John Francis Kovář, to je to pravé oživení v sále, které nastalo ve správnou dobu! Je to v naší fantastice druhý pokus o podobnou sérii psanou mnoha autory, pro nezasvěceného připomenu svobodného kupce Lense Körka, jehož tři příběhy vyšli kdysi v sešitech Rodokapsu. Ano, autoři na to ještě nebyli připraveni, nebo motiv nebyl nejnosnější, nevím, co za tím bylo. Teď, po deseti letech, tu máme originální českou sci-fi sérii, a do té se prostě zapojit musím! Já Johna nepovedu nikam daleko, hned tady za rohem ho čeká spousta práce. Příběh by se měl jmenovat Budiž vám Měsíc lehký. Je to totiž všeobecně známo, že ne každé paralelní Zemi přísluší právě jeden Měsíc, a ostatně ne každý měsíc má tu svou Zemi. Nikdo z nás nemá dnes ani tušení, jaké rejdy tajných služeb se na naší jediné oběžnici odehrávají. A když na Johna padne podezření, že zrazuje naší planetu v zájmu paralelního světa, musí přece něco udělat pro to, aby se z toho průšvihu vysekal.

 

Tento útržek byl publikován se svolením autora a časopisu Pevnost.

PřílohaVelikost
Image icon 177.jpg12.61 KB

kategorie: