Rozhovor s Petrem Totkem

JFK Fans vám přináší rozhovor s posledním z nových autorů - Petrem Totkem. Zdá se to neuvěřitelné; ona tajemná bytost, starající se o stránky JFK, opravdu existuje! Není to jen vtípek mocného sex-symbolu JWP, vážně. Viděla jsem Petra na vlastní oči! A je to sympaťák, přesvědčte se sami...

 

Ze všech čtyř chystaných autorů jsi ty ten, o kterém fanoušci nic moc neví, strýček Google také příliš neprozradí. Prozraď teď čtenářům něco na sebe. Kdo, kdy, kde, jak, co :)

Co bych prásknul v první řadě je, že slogan "noví mladí autoři" na mě moc nesedí. Pokud mám být označován za mladého, tak jsem mladý už zatraceně dlouho.
A co jinak? Jsem ženatý - moje fotka s manželkou se potuluje někde tady okolo. Máme osmnáctimesíční dceru Julii. No a to je asi vše. Jinak jsem nezajímavý, když mě potkáte na ulici, ani si mě nevšimnete.

Tvoje jméno ale není neznámé, skalní fanoušci jej mohou znát z dílů JFK Apokalypsa a Budiž vám měsíc lehký, kde vyšly tvé povídky. Jsou to prvotiny, nebo už jsi psal předtím? Jak jsi se vůbec dostal k psaní? 

Ano, tyto povídky jsou mé prvotiny. K psaní jsem se dostal přes JFK. Marek Opluštil mě oslovil, abych naprogramoval původní stránky JFK Fans. Tam jsem viděl, jak se kluci motající se okolo snaží napsat nějaké ty povídky. Naprosto jsem žasnul, s čím se hrdě prezentuje Martin Stručovský alias Sirius (nic ve zlém), tak mě to dožralo, že jsem něco napsat prostě musel. V nestřežené chvíli nepochopitelné pýchy jsem povídky poslal Mileně a zhruba po roce vyšla první a pak druhá.

Víme tedy už, které povídky tě vyhecovaly k tomu začít psát. Máš nějaké oblíbené spisovatele, nějaký vzor (v rámci JFK i mimo něj)?

Z domácích spisovatelů je to samozřejmě Miroslav Žamboch, JWP, nebo třeba Petra Neomillnerová, ze zahraničních pak především Roger Zelazny. U něj se mi líbí úsporný styl bez zbytečné vaty.
Co je pro mě naprosto nedostižným a nepochopitelným vzorem je povídka Tvar lektvaru od Petra Stančíka. Chtěl bych umět zacházet s češtinou jako on.

Jaké byly tvé pocity, když ti vyšla první povídka?

Přišlo mi to taky trochu jako sci-fi. Moje jméno na papíře. Můj text v knize, kterou si lidé koupí a přečtou si ji. Neskutečné.

Jakým způsobem píšeš, máš nějaké zaručené metody či postupy, které dodržuješ? Kde bereš inspiraci?

Žádný zaručený postup nemám. Když se náhodou sejdou tři nevyzpytatelné věci - čas, nálada a inspirace, tak si sednu a něco napíšu. Většinou to po sobě za pár dnů přečtu a přepíšu, no a to se opakuje ještě párkrát.
Někdy se stane, že z původního textu nezůstane kámen na kameni. Vyjímkou, stávající se jednou, maximálně dvakrát do roka je, že napíšu několikastránkovou povídku na jeden zátah a jsem s ní tak spokojen, že jen opravím hrubky.
A když na to tak myslím, jeden zaručený postup mám - mám rád začátky a proto vždy musím mít začátek. Nějaký úvod, místo kde se příběh začal odvíjet.
A inspirace, tak to je pěkná potvora. Když ji člověk hledá, nenajde. A když ji nepotřebuje, má jí plnou hlavu. Takže já jí nehledám, je to zbytečné, buď přijde sama a něco napíšu, nebo jen civím do monitoru.

Tvůj díl JFK se bude odehrávat v Jižní Americe mezi Inky, proč  zrovna tam? Máš k incké kultuře nějaký zvláštní vztah? Kde čerpáš  informace, v knihách a na internetu, nebo sis udělal pěknou dovolenou?

Je pravda, že k Inkům ani jižní Americe zas tak blízko nemám, to mě jen asi před rokem napadlo takové téma na psaní a abych jej nezapomněl, poznačil jsem si ho. Když pak Mirek a JWP přišli s tím, abych něco napsal, vyplavalo na povrch samo.
Informace čerpám především na internetu, i když nutno říct, že mnohé věci o incké kultuře, ale i o dobývání jižní Ameriky conquistadory je stále zahaleno tajemstvím a asi to tak už i zůstane. Když k tomu připočteme fakt, že dějiny píší vítězové, je tu velký prostor pro fantazii.
Taky nezapomínejme, že se můj příběh odehrává v trochu jiné realitě, než je ta naše a mnohá fakta budou posunutá tak trochu jinam. 

Jak hodláš svůj díl pojmout, jako akčňák plný sexu, krve a násilí nebo spíš dobrodružně?

Chtěl bych mít díl s jednoduchou zápletkou, bez velikých složitostí a logických kotrmelců a přesto by na konci mělo být alespoň malé překvapení.
Takový bonbónek, co čtenář podvědomě tuší, ale není na to úplně připravený. Něco takového, jako jsem kdysi sám čítával v Karavanách a knihách KOD (Knihy Odvahy a Dobrodružství).

Jaký je tvůj názor na ženské postavy ve fantasy? Takové ty potrefené prvoplánovité hrdinky, které prožijí románek s hlavním hrdinou? Rozčilují tě, nebo naopak vítáš i kapku té romantiky?

Otázku, tedy spíš odpověď na ni, bych pojal trochu jinak. Je mi celkem jedno, jestli jde o fantasy, sci-fi, nebo třeba detektivku. Je mi taky jedno, jestli jde o ženskou, či mužskou postavu. Pro mě je důležitá čtivost a zajímavost příběhu a taky samozřejmě postav v něm. Pokud tam postava nemá co dělat, pryč s ní - žena nebo muž. A samozřejmě naopak, pokud je postava opodstatněná, má v příběhu funkci a hraje v něm svou roli, tak tam samozřejmě patří, ať jde o potrefenou hrdinku typu "bondgirl", nebo hrdinnou zaklínačku.

Co máš v plánu po dopsání Zlatého města? Nějaké  romány, povídky nebo pauza?

Povídky jsem sice napsal tři (ta jedna stále ještě leží u MM), ale i tak je to opravdu skok. Cítím hodně nervozity a doufám, že když už mi Mirek, JWP a Milena dali důvěru, nezklamu ji.
Co bude po Zlatém městě nevím, nemám žádné konkrétní plány. Když bude čas a chuť budu dál psát ale jestli to bude JFK, nebo něco jiného se teprve uvidí.

Už jsi říkal, že jsi se k JFK dostal přes webové stránky. Je to mravenčí práce, kterou si mnozí ale neumí vůbec představit. Co tedy přesně děláš?

Původní stránky JFK Fans, stejně jako původní a nové stránky MZ Fans jsem celé naprogramoval, ale to by asi bylo z trochu jiného soudku.
Z té normálně redakční práce se v současnosti starám o JFK Fans, MZ Fans, Agent JFK a stránky JWP. Na plný úvazek mám jen JFK Fans a MZ Fans, u ostatních jsou to jen drobnosti - tu a tam smazat nějaký ten spam, nahodit aktualitu nebo fotku... a tak podobně.
U JFK Fans a MZ Fans je toho podstatně víc. Hlídám, kde se co šustne, sháním ukázky a covery, vymýšlím komiksy a ankety. Prostě se starám, aby na stránkách bylo pořád něco nového a návštěvníci měli proč se vracet.
Když mi s tím aspoň občas někdo pomůže, jsem za to nesmírně vděčný.

Čím by jsi přesvědčil čtenáře, aby si tvůj díl přečetli?

Tak to je těžká otázka. Doufám, že se mi podaří nakombinovat napětí, akci, humor, nadsázku a pár dalších přísad tak, aby čtenáři byli spokojeni, kniha se jim dobře četla a přes jednoduchost příběhu v nich zanechala alespoň nějakou stopu. Jak dobře, či špatně se mi to podaří, musí už zhodnotit právě čtenáři.

 

PřílohaVelikost
Image icon PeTr2.jpg1.23 MB

kategorie: 

Komentáře

Obrázek uživatele Mike23

Na díl Brmboše se těším :-) sem zvědavej povídky byli fajn :-)