Rozhovor s Milenou Matějkovou

MM Milena Matějková, osoba v pozadí série JFK. Pro někoho je tajemná MM, něco jako paní Colombová - nikdo ji nikdy neviděl, pro jiného je to jen jméno v tiráži některých knih, ale pro nás, kteří ji známe je to někdo s kým je příjemné si pokecat a třeba i popít něco vína.
No a protože jistým způsobem ovlivňuje chod série JFK, rozhodl jsem se ji zeptat stejně jako Miroslava Žambocha na pár otázek okolo přípravy jednotlivých dílů, rychlosti vydávání a tak vůbec.

1, Nedávno se na oficiálních stránkách Agenta JFK v blogu objevil názor proč JFK nevychází častěji. Můžeš nám to nějak osvětlit?

JFK je pro mě náplní večerů ( někdy i nocí  ) a víkendů. Čas se ale nedá natáhnout, takže občas věci nestíhám tak, jak bych chtěla. Naučila jsem se sice mít i ve vlaku v ruce nějaký díl JFK, ale ani to někdy nestačí.

2, Ty tedy nejsi zaměstnancem žádného nakladatelství?

Nejsem – díkybohu. Asi by mě nebavilo pracovat s knížkami na „plný úvazek“

3, Pokud není JFK, popřípadě jiné knihy, tvým živitelem, můžeš nám, alespoň rámcově říct co děláš?

Stejně jako Mirek se vydělávám v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži a zabývám se podmínkami prodloužení životnosti elektráren.

4, Z internetových diskusí, blogů a různých poznámek se dá vyvodit, že máš na sérii JFK určitý (možná značný) vliv. Můžeš nám osvětlit, co všechno okolo JFK děláš?

Díl ke mně přichází v okamžiku, kdy je autorem napsán a Mirkem odsouhlasen. Na mně je pak první kolo redakčních korektur, s tím spojená komunikace s autorem. Zároveň taky zařizuju ilustraci na obálku, při které se snažím respektovat autorovo přání.

5, Do jaké míry můžeš ovlivnit rychlost a frekvenci vydávání a v které fázi ztrácíš nad rukopisem kontrolu?

Frekvenci vydávání ovlivnit samosebou částečně můžu – a to tím, že bych zrychlila svou práci. Ted mi třeba na stole leží připravené JFK26, ale zatím jsem se k němu nedostala. Co neovlivním je rychlost napsání dílu autory – s některými je trochu potíž.
Rukopis – vlastně už hotová kniha - ode mě odchází ve stavu dokonale připraveném pro tisk – je po redakční i gramatické korektuře ( máme skvělou korektorku  ), je nasázený a zároveň je do tisku připravená i obálka. Rychlost tisku, ani následnou distribuci ovlivnit nedokážu – to už zařizuje Triton, konkrétně v něm Monika Jupová.

6, Přes to všechno se mi zdá, že rok 2010 sérii JFK příliš nepřál – tři díly se mi zdá docela málo. I když v letech 2007 a 2008 vyšly jen čtyři díly ročně, je to letos historicky nejslabší rok. Na snadě je otázka, proč tomu tak je?

Letos se to sešlo opravdu dost nepěkně. Problémy v rovině osobní, zdravotní i pracovní na straně jedné a na straně druhé i občas problémy s knížkami jako takovými. Tiše doufám, že už jsme si všechny možné potíže letos vybrali do zásoby.

7, Můžeš nám do budoucna slíbit něco pozitivnějšího? Třeba hned na příští rok?

Hned začátkem roku vyjde JFK25 Karoliny Francové, v redakčním kolečku je i JFK26 Vladimíra Šlechty, takže ani na ten by se snad nemělo dlouho čekat. V únoru by měl svůj přelomový díl odevzdat i JWP a do letošního roku by se měl vejít i nový začátek agentury v JFK27 Mirka Žambocha. Krom toho už se do závěrečných fází posouvá i přesun vyprodaných dílů JFK 6 a 7 ze starého coveru do nového kabátu, takže v první polovině roku by mělo dojít i na ně.

Děkuji za rozhovor.

Na závěr přikládám tabulku, kterou jsem si udělal, abych získal přehled, kdy který díl vlastně vyšel:

2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011
JFK1 JFK3 JFK10 JFK14 Speciál JFK23  
JFK2 JFK4 JFK11 JFK15 JFK19 JFK24  
  JFK5 JFK12 JFK16 JFK20 JFK XH1  
  JFK6 JFK13 JFK17 JFK21    
  JFK7     JFK22    
  JFK8          
  JFK9          
PřílohaVelikost
Image icon M_matejkova.jpg8.54 KB

kategorie: 

Komentáře

Obrázek uživatele Lmslaver

Pěkný rozhovor, zase jsem se dověděl něco nového o zákulisí JFK. Tabulka je taky zajímavá, doufám, že série letos navýší počet vydaných regulérních dílů nejméně jeden na každé čtvrtletí.   

Obrázek uživatele ne0k

A JFK18 stále nic?
Není to ani rok co jsem četl první díl a za těch (necelých) 12 měsíců jsem do dneška přelouskal 16 dílů.
Sedmnáctý Renegát mi tu už čeká druhý týden nedočkavě na svoji příležitost a i když poté dojde na Speciál, bude dilema: mám pak čekat, nebo jako většina přijmout posloupnost: .... 15,16,17,SP,19,20,...18... ?

Obrázek uživatele Elinor

předpokládám, že s 18tkou se to ještě nějakou dobu potáhne a kdybych na ni čekala, přišla jsem o díly, které jsou u mě pro nominaci na TOP 3. :-) Opravdu stojí za to pokračovat a 18 díl si přečíst, až prostě bude venku.

Obrázek uživatele MM

Na JFK18 se samozřejmě pracuje, ale vzhledem k minulým skutečnostem se raději o žádném termínu nezmiňuji :-)

Obrázek uživatele Elinor

No, já k 18. dílu přistupuji tak, že až bude, bude a že na některé věci si stojí za to počkat. Ale zbrzdit kvůli tomu čtení dalších misí mi přijde škoda.

Obrázek uživatele KeB

Ač uznávám, že to může být troufalé, zajímaly by mě detaily vašeho vztahu s agentem Kovářem :)
1) Jak dlouho vám zhruba tak trvá práce na jednom díle?
2) Který z dosavadních dílů byla největší pakárna?
3) A který autor dělá nejvíc chyb? :)

Doufám, že nejsem moc troufalý a děkuji za odpovědi KeB

P.S. Jinak se za sebe přiznám, že při vší úctě ke Karolině Francové se spíš těším na Šlechtovo pohraničí. Asi to bude mým celkově vlažným vztahem k artušovským legendám... (Ale doufám, že budu mile překvapen)

Ještě jedno p.s. Právě sem zhlédl obálku ke camelotu a je moc vydařená. Asi jsem se zmýlil ve svých preferencích...

Obrázek uživatele MM

Tak to jsou opravdu intimní dotazy :-)))
1. To záleží na tom, jestli je to jediný text, který mám v tu chvíli "na stole" - když se můžu věnovat jen jemu, tak odhaduju na 4-6týdnů.
2. Pokud vezmu pojem "pakárna" jako to, co mi sebralo nejvíc nervů, tak bezkonkurenčně JFK18
3. To se asi nedá tak jednoduše říct, je jasné , že zkušení autoři jsou vypsaní a svůj text "vyčistí lépe", ale i od jednoho z nich jsem dostala slovní spojení "svažující se svah" :-))))

Obrázek uživatele jwp

No, Mileno, asi jsem to nebyl já, páč jsem naposled vydal 11. JFK někdy před 4 lety (Houbičky), ale já ti to vysvětlím, jo? Může bejt:
- kolmej svah
- vodorovnej svah
- obloukovej svah
- schodovej svah
- svážnej svah (tady může být i vážnej svah)
- zalomenej svah (může být i duševně zlomenej svah)
- pak ještě SVAhil SVAh. (To česky znamená, "Tě péro, jak ti dupou králíci?".)

jwp

Já třeba ve 27. dílu běžně používám kamennou, na kámen zkamenělou skálu, dřevěný strom z dřevěného kmene a dřevěných větví - tak co ti tak vadí na zbytečných, nadbytečných, neúčelných, nepotřebných a přebytečných přídavných jménech? Jestli ty nejseš nějaká moc rozmazlená.... :)

Obrázek uživatele KeB

Jsem rád, že se intimní dotazy líbily. ALe uznejte, cituji "JFK je pro mě náplní večerů ( někdy i nocí ) a víkendů." To vypadá na vážnej vztah, tak opatrně takhle se člověk dostane do řečí... :)

A co se týče JFK18 já to vidím na tři možnosti.
1) Františka Vrbenská píše xdíl tzn. bude JFK18a, JFK18b, JFK18c, JFK18d atd.
2) Nebo skutečně shromažďuje data a podá dokonalé svědectví doby.
3) Nebo se řídí heslem "Když seš důležitej, tak na tebe počkaj."
Tak jako tak ostatní návázali i bez ní, takže nám nezbývá než čekat. :)

A chtěl jsem se zeptat kromě 18ky vám který díl sebral nejvíc nervů?

A ještě, svažující se svah na první pohled spadá do kategorie kamenných seker z kamene, ale nebyl to třeba mírně se svažující svah?

KeB