Rozhovor s JWP

JWP  Dnes pokračujeme v rozhovorech, tak trochu osvětlující zákulisí série JFK.
Tentokrát jsem vyzpovídal JWP, jednoho ze zakladatelů série a zeptal jsem se ho, na některé jeho názory.
Ptal jsem se, jestli se literaturou živí, kam podle něj série spěje, nebo čeho by  mohla ještě dosáhnout.
Jeho ostře nabroušené odpovědi si můžete přečíst v článku.

1, Taky jsi jistě zaznamenal v blogu Agenta JFK jisté zajímavé názory, proto se tě na ně chci aktuálně zeptat.

Nejsou to vůbec zajímavé názory. Jestli se tedy ptáš na toho člověka, kterému kdosi  šlápl na kuří oko a nebo – což je mnohem horší – který se cílevědomě rozhodl zničit pověst Honzy Hlávky. To první by mi nevadilo, to je problém pisatele. Ale to, že si do svých úst bere tak vynikajícího autora (a já si troufám Honzu zařadit mezi mé přátele a budoucí hvězdy české SFFH) – a urážkami a výpady předem znemožní jakoukoli normální diskusi,  to mi vadí.  Ve společenství čtenářů a fanoušků sci-fi a fantasy by takový „člověk“ neměl co dělat, ale holt, my vstřebáváme bohužel i tyhle anonymní týpky. 

2, Součástí první otázky mělo být, zda tě sci-fi literatura živí, ale raději jsem to oddělil. Můžeš nám tedy říct co tě vlastně, kromě literatury, živí?

Pracuji v oblasti softwaru, nebo-li přenáším kyberpunk do reality .
Ale teď vážně, každému, podle mě, musí být úplně volný, jestli se živím psaním, přednáškami nebo skládáním Eiffelovky ze sirek. Buď si mě koupí nebo ne. Buď ho baví můj styl nebo ne. I to druhé respektuji. Já také nemusím 95% všeho, co se vydává, nahrává a natáčí. Vlastní psaní a třeba i autorská práva jsou zajímavým příspěvkem do rodinného rozpočtu. Zajímavým, ale ne hlavním. A i za to děkuji jen a jen mým čtenářům. (A také kritikům, jakkoli to zní nepochopitelně…)

3, Ty s Mirkem jste zakladateli a řídícími články série JFK, máte nějakou hlavní osu, podél které by se autoři měli pohybovat? Třeba, že rozpory v Agentuře budou pokračovat do té míry, že se rozpadne a na jejích základech vznikne jiná, nebo že Bytewská se stane ředitelkou vesmíru?

Kdyby to nebylo zdokumentovaný, vypadá to, že si teď honím triko. Jenže tohle vše jsme měli nalajnované od let 2004, 2005, od našich prvních sezeních nad sdíleným paralelním světem. Charakteristiku hlavních postav, vnitřní organizaci Agentury, magické a technologické průniky, já třeba přitáhl X-Hawka, komtesu de Villefort a Vegu, Mirek pak kromě hlavního Kováře třeba Boormana a Kristýnu a další. (Viz tehdejší rozhovory v Pevnosti, v Rock&Popu, na Fantasy Planet, v Ikarii, na Sardenu atd.)
Samozřejmě jsme věděli, že každý z nás bere samotného JFK trošičku jinak, Mirkovi jsou bližší osudoví hrdinové, já zas radši průseráře typu Vincenta Vegy nebo Indyho Jonese. A myslím si, že i díky tomu rozdílnému pojetí misí jsme oslovili docela široké publikum.
I díky dalším autorům, zcela novým nebo těm nejzavedenějším, je ta řada hodně rozmanitá. A kdo nesnáší rozmanitost a furt trvá na jednom stylu, ať si pustí Ordinaci v Růžový zahradě, tam má všechno na jedno brdo. Naši čtenáři, jak víme z přednášek a třeba i ze scénického čtení, jsou lidé rozmanití, různí a chytří. Omezené blby ujeté jen jedním směrem nebereme.
Mimo jiné: rozpad Agentury – tedy přelomový díl Dlouhý černý úsvit – jsme řešili s Mirkem za přítomnosti Toma Němce (5. a 12. díl) , Ondřeje Neffa (10. díl) a Františky Vrbenské (stále 18. díl:) na Fénixconu v prosinci 2006.

4, Jak ty se díváš na takzvané protěžování známých autorů a naopak na zašlapávání těch neznámých, začínajících?

Bože, kdybych mohl citovat nářky všech redaktorů knižních řad a časopisů, jak se všichni snaží najít „svého“ Nadějného Autora, Oslňující Literární Hvězdu!
Kristepane, tohle slyším už 26. rok mého psaní, to samé, to samé. (Pozor! Vzpomínka Starého Muže – psal jsem Kena Wooda a Krysy a Tvůrce času na mechanickém psacím stroji přes kopírák pro mé známé – internet v roce 1985 jaksi moc nefungoval stejně jako mobilní telefony, hehe – a při kopírování jakýchkoli textů ve státní kopírce jste museli předkládat Občanský průkaz, abyste nepodrývali tehdejší komunistům (bohu)libý režim. Konec vzpomínky.)
A furt někdo řeší, že kdosi tady zašlapává mladý autory (Ale bacha, nejde o autory mladé věkem, některým je hodně přes padesát!). Proboha – všichni mladí autoři a autorky: pište! My jsme taky byli kdysi mladí! (Ach jo.) A taky jsme začínali! A psali! Tak už, prosím, pište! Nemyslím grafomanský bláboly, jakých je na netu terrabyty, ale zkuste třeba literaturu. Jděte do literárních soutěží, nebojte se práce na sobě – protože psaní je jen a jen práce. Studium pramenů, studium psaní, odborná literatura, normální dřina! A nedejte jen na ohlasy vašich cool kámošů, co vás jen vychvalují do nebes. Jděte s tím mezi čtenáře!  . Musíte tomu věnovat upřímně celé své já. A to všechno říkám jen proto, že vás mám rád! Kdo mě zná, ví jak to myslím a ví, že to myslím dobře. Kdo mě nezná, ať si to nechá projít hlavou – a nebo ať dál píše anonymní vzteklé vzkazy. Je to jen jeho volba.

5, Myslíš si, že by se začínající autor (schválně nepoužívám slovo mladý) mohl na sérii JFK „vyučit“?

Vyučil by se na každé povídce nebo knížce v kterékoliv ediční řadě nebo časáku, kterou mu připomínkuje a nejlepšími radami dolaďuje tým profesionálů – ať jsou z oblasti redaktorské, editorské nebo přímo od „proklatých zavedených“ autorů. Tohle my, kromě honoráře, reklamy, obálek a všeho, co s řadou JFK souvisí, třeba vydávání v Polsku, poskytujeme. Když to řeknu upřímně a blbě:  tak fakticky tohle všechno děláme zejména pro autory. Jde nám fakt o společnou věc – jde nám o to, aby „náš“ autor vyšel, aby to bylo dobrý a jeho díl se prodával. (Pozor! Nebudu vzpomínat na neocenitelné rady Ondřeje Neffa, když neznámému Procházkovi díky jeho (nevalnému) umístění v jedné SF literární soutěži dodatečně nabídl pomoc s povídkami Krysy nebo Rox’n‘Roll – v roce 1988 – a nabídl své profesionální připomínky, faktické, logické, řemeslné. Nebýt něho, nebyl by JWP.  To pnoucí se víno nad kamenným stolem a Neviditelný pes vlčák Gordon pod nohama, Ondřeji, mám to furt v palici… )

6, Miroslav Žamboch vnesl do série jakousi boční linii rozšiřující hlavní dějovou osu. Nemáš v úmyslu napsat taky něco v této lince, nebo si vytvořit vlastní linii nahlížející na sérii z odlišného úhlu?

Opět starší dohoda týmu. Mirek si chtěl napsat Indiány a Vikingy, napsal je. Pak stvořil  strhující jízdu o vyhlazení lidstva  virem a bojem o přežití (Se smrtí v zádech a Hořící andělé). Když se mu i po dalších jeho dílech „oficiální“ řady JFK zdálo, že ho svírá kazajka definovaného (mnoho)světa, dohodli jsem specialitku – vlastní číselnou řadu Agenta X-Hawka. Vše je v rámci řady Agent JFK, grafika, vydavatel, formát, prapůvodní nápad, ale kdo si bude chtít napsat díl bez samotného JFK a bez Agentury, má volné pole. Stačí se jen soustředit na Temnou stranu síly. Třeba na ní najde i dost kladného. Kdo ví? A tohle vše děláme právě jen proto, aby série byla rozmanitá, neobsahovala příliš zavedené postupy – a pokud klišé, tak pouze od mne. Ano, víme, riskujeme. Kdo neriskuje, píše kuchařky.

7, O tvém chystaném díle prosakují zprávy, že bude temný, přelomový a celou sérii posune na nový začátek, dá se o něm říci ještě něco, aniž bychom nějak zásadně prozradili děj?

Dá se o něm kupříkladu říct, že z jeho obsahu se na prknech, která znamenají svět, za poslední dva roky na conech odehrálo celých pět kapitol. Byla to scénická čtení plná SF hvězd a krásných holek. Byla tam krev a scénická hudba a světelné efekty a nahrané skandování davů a rozstřelené mozky a nenahraný aplaus na otevřené scéně. Prostě cirkus, jak to dělají Kissáci, AC/DC, Marylin Manson  – a nebo Agent JFK. Ze zatím zveřejněných kapitol stále není jasné, v které realitě se bude přelomová mise odehrávat. Napovím: Jaký vrtulník se jmenuje podobně jako náš hrabě z Jestřábí Lhoty?

8, Na závěr stejná otázka, jako na Mirka - Máš nějaký vysněný cíl, který bys chtěl aby série JFK splnila?

Teď to fakt nechci zakřiknout – ale budiž (třikrát klepu na dřevo!). Před šesti lety jsme s Mirkem a Milenou z čirého nadšení rozjeli sérii, která má (již napsaných, třebas nevydaných) 30 dílů. V lednu vyjde další z těch dosud nevydaných. Oslovili jsme a obálky a grafiku pro nás dělalo 6 výtvarníků. Máme v sérii 12 spisovatelů ve věkovém rozmezí (věk v době publikace) od 18 do 65 let, jsou tam chlapi i ženský, staří bobři i mladí zajíci. Proboha, co ještě víc si přát?
Snad jen vydávání v zahraničí. A vlastně, to už taky frčí! Poláci po prvním Mirkově díle Pašeráků vydávají můj druhý Slavkov. Mají super obálky! A vím, že nyní se maká na překladu Toma Němce, jeho slavné mamutí Chladné hry.
Pardon, zasnil jsem se nad fakty. Zkusím tedy odpovědět na otázku: vysněný cíl?
Úplně normálně a lidsky si přeji, aby tahle čistě dobrodružná literární řada přežila dalších šest (nebo šestnáct, šedesát)  roků, přeji jí nejen současné, inteligentní čtenáře, ale i další čtenářské generace, které vím, že se průběžně připojují k této sérii a které  prostě zaujme jeden trošku nešikovný a trošku geniální agent John Francis Kovář. A samozřejmě i jeho přátelé.
A o přátele jde.

P.S. JFK + Tom Němec (2 mise), Honza Hlávka (3 mise), Petr Schink, Martin Stručovský, Jaroslav Polák, Petr Totek,abych jmenoval ty spíše mladší a spíše začínající… Co dodat? Že máme připravené další nové – ale i ty „proklatě zavedené“ autory.

Váš (a tím myslím - vopravdu Váš!)
JWP

Děkuji za rozhovor.

kategorie: 

Komentáře

Obrázek uživatele Lmslaver

Dobrých rozhovorů není nikdy dost. A tenhle mě jako fanouška JFK potěšil hodně. Stejně jako ten s Mirkem Žambochem před vánoci.   

Obrázek uživatele KeB

Ano opravdu si myslím, že je to jedno jestli se živíte psaním, přednáškami nebo skládáte eifelovku ze sirek. Co se týče vašich knih určitě. Zájem o vaše soukromí (aspoň já to tak mám) pramení spíše z toho, že fanoušek chce vědět jestli jste taky člověk, jestli jíte, jestli spíte a co děláte když nespíte. A jestli máte "hvězdné manýry" nebo jestli ste ten typ, co se s ním dá sednout na pivo a dobře pobavit. :)

S pozdravem KeB

Obrázek uživatele jwp

Milý KeBe,
zkus se místo mě zeptat třeba Petra Brmboše, Tilliona, krásné Sopdet, Jana Ronera Procházku, Martina Siriuse, milé Aiwy, Pechyho, Petra Simiho Šimčíka a já teď fakt z hlavy nedám dohromady ty desítky JFK lidí, se kterými jsme na různých conech vyzunkli větší než malé množství čehokoli :)) Protože bych ti jen jinak (prostě bez důkazů) řekl, že na cony jezdím hlavně proto, abych si pokecal a popil s fajn lidma.
Měj se - a někde u baru, nebo ve stanu ve Vočích!
Jirka

P.S. I - Jinak - spím blbě, jím hóóódně dobře a když už si sednu k půllitru dobrého piva, tak mi to taky chutná. Mám doma nádhernýho neupravenýho rockera - yorskhira "Ušáka" a thajskou užovku (zatím 1,20 m) "Vincenta Tkaničku". 3 syny a 7 vnoučat, se nimiž chodíme na Piráty a Pottera a doma jim pouštím Indyho a Hvězdný války. Stačí to zatím? :)))
P.S. II - Když se podíváš na můj web, většina tam z nich je - a skoro nikdy úplně střízlivá! (myslel jsem ty kamarády a fanoušky, ne vnoučata! :))
www.jwp-prochazka.cz

Obrázek uživatele KeB

Na stránkách jsem byl vnoučata, nenašel. Fotky z pouště jsou skvělý, příště bych prosil víc velbloudů. Vincent tkanička mě zaujal víc než Ušák. A asi bych se měl konečně podívat na nějakej con. To poslední si říkám už dlouho, ale pořád nějak ne a ne najít si čas. Budu s tím muset něco udělat. Až budu mít něco najisto ozvu se a dáme randevů u baru... S pozdravem Mira - KeB