Kategorie: Články

Rozhovor - Libor Machala

lmslaver5

 

K příležitosti vydání čtvrtého dílu Agent X-Hawk: Agent s cejchem smrti, vyšel na stránkách Fantasy Planet rozhovor s jeho autorem:

 

Libor Machala je jménem zůstávajícím čtenářům tak trochu ve skrytu. Má na kontě tři knihy, ale jeho jméno je známo spíše mezi fanoušky Miroslava Žambocha a fanoušky série Agent JFK. Je na čase vytáhnout tuto šedou eminenci na světlo a zjistit, v čem všem má vlastně Libor Machala prsty.

Tak tedy: zkus sám sebe stručně čtenářům představit.

Narozen jako silný ročník sedmdesát, žiju na malém městě v kouzelném údolí řeky Ostra

lmslaver3

vice, mezi Lysou horou a Ondřejníkem, jsem rocker, zahrádkář, vlastně už i děda, amatérský čmáral, příležitostný pisálek a samozřejmě fanoušek série Agent JFK.

Tvoje jméno je úzce spojeno s dílem Miroslava Žambocha. Kdy a jak tenhle vztah vznikl?

Už to bude asi dvacet let co mi kámoš donesl knížku Ostří oceli se slovy: „Napsal to sice Čech, ale je fakt dobrý“.  Měl pravdu, a od té doby se mi sbírka knížek od Mirka Žambocha stále rozrůstá.

 

A jak se pak tvé „fanouškovské nadšení“ vyvíjelo dál? Nabralo nějakou hmatatelnější podobu?

Jednoho dne jsem narazil na fandovské stránky Agenta JFK. Vedlo to pár nadšených kluků a mě to jejich nadšení strhlo. Zapojil jsem se pár povídkami, později přibyly kreslené vtipy a stripy s tématikou JFK. Když to okolnosti dovolili, nenechal jsem si ujít besedy o JFK na Světu knihy v Praze pořádané Jirkou W. Procházkou, a zejména rád vzpomínám na setkání autorů a fanoušků k příležitosti desátého výročí Agenta JFK.  V poslední době občas experimentuji s grafickými programy a tvořím k sérii knižní videotrailery. Jak plynuly roky, zůstali jsme u tvorby webu s Petrem Totkem sami dva. Rozjeli jsme navíc fandovské stránky Miroslava Žambocha (MZ-fans), které společně s JFK-fans čas od času doplňujeme, aktualizujeme, případně vymyslíme soutěž o knížku.

Zkus se zamyslet: co tě jako fanouška vlastně pohání poskytovat dalším lidem fanservis a sdílet s nimi svoje nadšení?

První Agent JFK vyšel víc jak před patnácti lety, časem série nějaké fanoušky ztratila, ale vím, že spoustu jich zůstalo, a samozřejmě jsou tady i ti, kteří tuhle knižní sérii objevili teprve nedávno a chtějí se dovědět o ní něco víc než najdou v knižní databázi. A dokud fanoušci jsou, tak si svůj svět rozhodně zaslouží.

Zbytek rozhovoru na Fantasy Planet: 

https://www.fantasyplanet.cz/literatura/rozhovory/libor-machala-vice-nez-jen-spolutvurce-a-fanousek-serie-jfk/

lmslaver4

 


Vydáno: 4.10.2021 8:17 | 
Přečteno: 276x

Autor: Lmslaver
 | Hodnocení:

Komentáře

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.