Recenze: JFK17 - Renegát

Hraní s časem a prostorem je doménou hlavně těch zlých, ono je to lákavé odfrčet si do budoucnosti, tam si nabrat zbraní co hrdlo ráčí a zase šup zpátky. Naštěstí je tu Maurbyho efekt, který vám ty zbraně z budoucnosti změní na hromádku šrotu. Bohužel, JFK se stále častěji nachomýtá k situacím, kdy tahle fyzikální poučka neplatí.

A) Představte si, že jste uprchlík mezi paralelními světy a jde po vás Agentura.
B) Představte si základnu, která je naprosto nedobytná, je uprostřed vesmíru v budoucnosti a střeží ji opravdu drsná ochranka.

A představte si, že za vámi přijdou dva maníci v kvádrech a řeknou, že představu A) vymažou, když vyšetříte, jak je možné, že někdo v pohodě zlikvidoval představu B). Přesně v takové situaci se nachází JFK, opuštěný, skrývající se, ale na druhou stranu nalezený a požádaný o spolupráci. Přičemž ta spolupráce není nikomu moc po chuti, ani agentům z budoucnosti ani Johnu Kovářovi, ale co se dá dělat, God a amnestie jsou po jednom argumentu pro obě strany. JFK tedy cestuje do budoucnosti, kde jsou vesmírné lety celkem běžnou záležitostí a jde čelem proti síti intrik a skrytému nepříteli.

Tenhle díl jsem očekával se smíšenými pocity, vypadalo to, že mi nesedne prostředí a autora jsem neznal. Mohl jen překvapit. A taky překvapil. JFK 17 je čistá sci-fi, je tak křišťálově čistá, že ani křišťálověji čistší být nemůže. Lítá se po vesmíru, uvede se na pravou míru jeden často opomíjený rys vesmírných soubojů, povlává poprsí ve snížené gravitaci, z JFK se s malou pomocí stane MacGyver a všichni brojí proti všem. Klasika. Občas se zápletka zamotá a je opravdu těžké ji rozetnout, ale pokud se vám to povede (tj. přečtete si tu stránku tak 5x), zjistíte, že v tom smysl je a můžete pokračovat rychlým tempem dále. V celé knížce se mi to stalo tak třikrát a ani to moc nevadilo. Celkem rychle dospějete k překvapivému konci a chcete číst dál, ale... sakra, zase to má málo stránek.

Nezachrání to ani povídka Martina S., která je v porovnání z Bartošem opravdu slabá. Pokud ji ale bereme jako fanfikci, která se tam omylem zatoulala, tak se to dá, a pokud se autor odnaučí spoustu zlozvyků (například vzdávání pocty filmům tím, že je vykrade), myslím, že má i na víc.

Jestliže bych měl tohle dílko hodnotit jako celek, dávám čtyři z pěti, pokud bez povídky, tak čtyři a půl. JFK 17 se pro mě řadí k těm lepším dílům téhle řady a je dobře, že JWP a MŽ Tomáše ukecali, aby JFK napsal, on totiž za Boha nechtěl a to by byla opravdu škoda.

Hodnocení: 80%

Agent JFK 17 - Renegát
Tomáš Bartoš (rozhovor)
Nakladatel: Triton, E.F.
Obálka: Tomáš „sketchbook“ Jedno
Redakce: Milena Matějková, Zuzana Kupková
Rok vydání: 2008
Počet stran: 192
Rozměr: 125 x 185
Provedení: paperback
Cena: 139.00 Kč

PřílohaVelikost
Image icon 17.jpg62.13 KB

kategorie: