Meziplanetární lodě (úvod, část 1.)

Ahoj vespolek.
Dnešní textík není přímo zaměřen na JFK, ale spíš na jeho sci-fi aspekt - meziplanetární lety. Textík se bude zabývat vzhledem, možnostmi a některými atributy, které si představuji že by měly být vidět na  konstrukci mezihvězdných (vnitrosoustavových, velkých a nejenom) bojových vesmírných lodí.

Představuju si něco většího než "shuttly" - raketoplány:

http://z.about.com/d/space/1/0/l/4/1/108423main_shuttle_cutaway.jpg

Stavěné by to bylo pro dlouhodobý pobyt, využívající "umělé gravitace" tvořené odstředivou silou (stejný princip, který drží kámen v Davidově praku když ho roztočíte):

http://racetomars.ca/mars/ed-module/artificial_gravity/photos/skylab3.jpg

Zvenčí vypadá konstrukce vytvořená na tomto principu zhruba takto:

http://3.bp.blogspot.com/_RyWwFQN34dc/RgWZeIYbEDI/AAAAAAAAA8U/nTLmO-4TPvQ/s400/orbitalspacestation.jpg

Pokud je tato myšlenka použita u lodě, dostáváme se zhruba někam sem (střední vystouplá sekce rotuje):

http://www.crazy-media.de/bilder/spiel/nexus/screen8.jpg
 

Předběžné shrnutí myšlenek
Hlavním a nejlogičtějším důvodem, proč by v budoucnu kdokoliv vyráběl extrémně drahé, složité a pro jiné účely ne moc použitelné (i) bojové vesmírné lodě je to, že by v soustavě byly průmyslové, nebo nerostné zdroje, které by znamenaly značnou výhodu pro jejich „majitele“, tudíž by ostatní vymýšleli způsoby jak se o ně obohatit a majitel by vymýšlel způsoby, jak si je (i transportní cesty k nim) udržet. V podstatě by se politická, hospodářská, vojenská a sociologická situace podobala 15.-19 století, kdy byl „starý svět“ přeplněn lidmi kteří toužili po bohatství a výhodách dovážených z „nového světa“ a těmi, kteří si přáli na „novém světě“ najít příležitost, nebo se schovat před tím, co považovali za útlak. Cesty (plavby) jsou velmi dlouhé a skutečná moc „starého světa“ na „novém“ v podstatě dosahuje jenom do přístavů a pak tam, kde jsou vysazené vojenské síly, nebo kam až dostřelí loď. Zbytek si řídí místní „guvernéři“, „mafiáni“ a „obchodníci“. Tato situace je ohromou příležitostí pro využití (zatím většinou nedotčených) přírodních zdrojů, s tím, že mnoho lidí co odletí pracovat „pod někým“ bude s největší pravděpodobností tvrdě vykořisťováno – moderní verze otroctví – velmi nevýhodný zaměstnanecký poměr. Tato nerovnováha pravděpodobně povede k pokusům o „vyhlášení nezávislosti“, které budou (alespoň ze začátku) nejspíš krvavě potlačovány (kvůli vývoji ve zbraňové technologii, nemožnosti schovat se „v přírodě“ kdekoliv ve vesmíru a hlavně kvůli tomu, že „nový svět“ nebude mít žádné kapacity na výrobu, nebo jiný způsob získání „svých vlastních“ těžkých zbraní a vesmírných lodí, které, by byly vyrovnaným soupeřem těch, co by tou dobou už létaly vesmírem „pod vlajkou“ „starého světa“. Je také značně pravděpodobné, že se různé kriminální skupiny spojí k vytvoření „společností“, které budou svými legálními zájmy zakrývat korzárství, či dokonce pirátství, v extrémních případech dokonce i „převzetí“ některých slabších kolonií a jejich ekonomicko-hospodářské „vyplundrování“, případně vyhlášení vlastního „státu“ a jeho udržení/pád. Dvě nejcennější věci budou informace (technologie, atd.) a suroviny. Na začátcích ale bude vyzbrojení lodě spíše „argumentem“ při přetahování o zdroje mezi firmami či státy.
 
Jako další důležitou schopnost „válečných vesmírných lodí“ vidím jejich značnou odstrašující sílu. Hrozba kinetickým nebo nukleárním útokem z vesmíru je velmi pádný argument a podobně jako (dnes) vlastnění atomových zbraní nebo letadlových nosičů, bude v budoucnu měřítkem „síly“ státu, firmy nebo celku to, jestli má či nemá takové prostředky, jak silné a kolik.
 
Přihazuji zajímavý, ale stále značně nadnesený filmek o možném vývoji dobývání vesmíru:
Sci-fi bitva. Další video ze hry „Nexus The Jupiter incident“, tentokrát hodně „fikce“ a méně „science“: http://www.facebook.com/video/video.php?v=15333424058
Další hezká animace „vesmírné taktické akce“: http://www.youtube.com/watch?v=BhZQEvg1V0Y
 
 
Na tento textík budou navazovat další, zhruba v tomto pořadí (až budou na stránce, vložím do tohoto „obsahu“ hypertextové odkazy):
 
Zbraně
„Stíhače“ a malé lodě - ano, či ne a jak?
Dostatek zásob/uzavřený ekosystém/kryosuspenze
Okna/obrazovky
Senzorové systémy

Ps.: Žádný z použitých obrázků, nebo videí, není mojí vlastní tvorbou, ale protože z toho, že jej vložím do textu nezískám žádné peníze a nenárokuji si "autorská práva" na ně, věřím že nepřekračuji zákon. - Byly mimo jiné volně přístupné za použití vyhledávače "google/obrázky", nebo na "youtube".

kategorie: 

Komentáře

Obrázek uživatele Anonym

Pokusy o ozbrojené kosmické lodě už tu byly, někde o tom psal Pacner. Některé verze (oficiálně neúspěšné) orbitálních stanic Saljut měly ve výbavě kanóny, jeden z Lunochodů (i jeho papírový model) byl vybaven protitankovou raketou - ale nikde jsem se nedočetl, za jaké "vědecké zařízení" ji vydávali....

Střelec

Obrázek uživatele Ultramarinus

Ano, ale to o čem chci psát já není o "ozbrojených vesmírných lodích" ve smyslu saljutů s kanóny a shuttlů s lasery v nákladovém prostoru, ale o opravdu velkých meziplanetárních lodích zítřka, které budou dělané na dlouhodobé pobyty v hlubokém vesmíru bez podpory. Něco velkého zhruba jako raketoplán (možná trochu menší) by taková loď měla jako výsadkový "modul" a kanóny na způsob toho Saljutu by mít mohla jako bodovu obranu. Proti tomu co mám na mysli to je ale pořád něco jiného (navíc já jsem se chtěl věnovat i typům pancíře, pohonu, výpočtům gravitačního zrychlení při simulaci "odstředivé" gravitace atd.) Zkusím se ale rozhlédnout, a najít ten Pacnerův článek, abych věděl, o čem už tu psáno bylo. Tak jsem prohlédnul celý dějepis článků, ale článek od "Pacnera" ani o ozbrojených vesmírných prostředcích jsem tu nenašel...

Obrázek uživatele petrsimi

Kdo má zájem si prohlédnout loď s rotující střední sekcí - doporučuju babylon 5. Výtečný pozapomenutý klon startreku s opravdu reálnou lidskou rasou, která má co dělat aby se nepovraždila mezi sebou :)

A pokud jde o co největší reálnost bitev a lodí ve scifi - velkých lodích tak tu si představuju tak jako v Batlestar Galactica (nová) - žádné štíty, žádné lasery - pěkně hezky postaru raketama a pancířem.

Každý národ má takové politiky jaké si zaslouží -> Svůj svět si musíme zasloužit!

Obrázek uživatele Ultramarinus

Oba seriály znám.
Tak něják to taky popíšu, jenom k tomu zkusím vložit mnohem víc obrázků a videí, nějáké výpočty, odkazy na wikinu a pár svejch myšlenek navíc. Jo a bude to v součtu něco přez deset stránek ve wordu.

Lasery ještě neodepisuj, protože schopnost zasáhnout cíl rychlostí světla a bez zjevného, či viditelného paprsku, je celkem hezký bonus. To ale mluvím o skutečných laserech, ne "turbolaserech" nebo "phaserech", které jsou opravdu docela pitomé. Pro bodovou obranu jsou ale "normální" lasery k nezaplacení. Taky vzhledem k tomu, že jsou teď (skutečné bojové lasery schopné propálit auto) používány zcela vážně US armádou, tak to jako tak šílené sci-fi nevidím (o tom ale v části "Zbraně").

V součtu jsem se ale dostal zhruba k tomuhle (ačkoliv podle mého nemusí rotovat ta sekce, ale může rotovat celá loď, což sníží šanci na poruchu (není potřeba "kloub" u sekce posádky) a část která by potřebovala stabilitu (radar, zbraně, doky, spojovací tunel), by se (jako jediná) točila "proti" rotaci celé lodě. O tom bych se ale rozepsal (a rozmaloval) až k závěru celého bloku, kde bych chtěl napsat, namalovat a (hodně hrubě) vypočítat, jak bych si takovou loď představoval.

Jo, a ještě jsem si vzpoměl na jeden možný způsob jak vytvořit umělou gravitaci na lodi - roztočit celou loď (podobně jako když letí kladivo a rotuje). Nevýhoda tohoto postupu je ta, že při libovolných manévrech ke kterým by byl potřeba hlavní motor by museli přestat rotovat a při libovolné změně těžiště se musí měnit všechno ostatní (a znovu vypočítávat síly zážehu).

Obrázek uživatele KeB

Přečetl jsem si celej seriál, kromě posledního článku (hned napravím) a chtěl jsem se zeptat. Budou i ta další pokračování ? Protože články jsou to dost solidní a poučné... Dík za odpověď KeB

Obrázek uživatele Brmboš

O pokračování musíš požádat Ultramarina Ultramarinus, který se po napsání několika těchto článků ozval, že mu bouchnul počítač a pak se odmlčel nadobro.
Články měly veliký ohlas a za redakci mohu říct, že bychom určitě uvítali pokračování, ale nemám tušení jestli nějaké bude.

Obrázek uživatele KeB

Tak to má Ultramarinus upřímně blbý, vůbec mu to nezávidím. A pokud nekomunikuje, tak ho asi ještě nedal do kupy a máme to blbý i my...

A nikdo jinej, kdo by se toho chopil asi není co? Já se toho nechopím páč se obávám, že nemám dostatečné znalosti abych mohl pokračovat ve stejně kvalitním duchu... KeB

p.s. a zrovna chybí zbraně, krucinál :)

Obrázek uživatele Brmboš

Pokud se nenajde někdo nový, nebo "staronový", kdo by v článcích pokračoval tak nic dalšího nebude. Myslím, že ze stávající redakce není schopen nikdo nic takového vyplodit, anebo na to nemá dostatek času.

Obrázek uživatele Lmslaver

Taky bych uvítal, nějaké článečky o zbraních a technice, která se mihne v JFK. Je škoda, že Ultramarinus zmizel, třeba se časem najde nějaký fanda JFK, který přijde s něčím obdobným.