Interdimenzionální okénko do filmového světa

Terminátor, Návrat do budoucnosti,Tajemná záře nad Pacifikem, Zítra vstanu a opařím se čajem, Návštěvníci, Zabil jsem Einsteina pánové, Timecop,12 opic, Stroj času. To všechno jsou názvy filmů, nebo seriálů, v kterých hraje důležitou součást cestování v čase. A teď si vzpomeňme na nějaké filmové dílko, kde se cestuje mezi dimenzemi. Nic? Vážně si nevzpomenete?

Ano, nijak příliš filmové tvůrce nezaujalo cestování mezi dimenzemi. Jednou z mála výjimek potvrzující pravidlo je seriál Sliders. Mladý student fyziky objeví způsob, jak cestovat do paralelních vesmírů. Rozhodne se svůj objev prakticky demonstrovat před přáteli. Jenže všechno nevyjde tak jak by si představoval, je totiž spolu se svou kamarádkou, universitním profesorem a zpěvákem, nasát červí dírou, která je pošle na dlouhou cestu po známých-neznámých světech(více na našem fóru).
Daleko více můžeme narazit na filmová dílka, která se spíše opírají o fiktivní skutečnosti, neboli alternativní historii. Alternativní historie vychází z předpokladu, že určitá historická událost se stala jinak, než ve skutečnosti. Typickým představitelem alternativní historie jsou příběhy popisující svět, v němž Německo vyhrálo 2. světovou válku. Jako příklad uvedu film Fatherland / Otčinu jehož děj se odehrává v 60. letech minulého století po Hitlerově vítězství v Evropě. Jako jiný příklad nám může posloužit snímek Rudý úsvit pojednávající o invazi Rudé armády na území Spojených států.
Děj některých filmových děl, zejména hororově založených se opírá o návštěvníky z jiné dimenze. Jako příklad mi poslouží film The Mist / Mlha natočený podle předlohy Stefena Kinga. Nejedná se samozřejmě o vítané návštěvníky, ale o stvůry z cizí dimenze, otevřené po nevydařeném vojenském experimentu.
 
Ještě můžeme při putování kinematografickým světem narazit na několik filmů, zejména fantasy ražení, v kterých se přes skříň, zrcadlo, nebo jiný netradiční portál dostane hlavní hrdina do jiné dimenze, plné draků skřítků a dalších bytostí, ale toto fantasy téma zde nechci příliš rozvádět.
 

Jak jsem se již zmínil, filmů kde se cestuje mezi dimenzemi je jako šafránu. Možná zatím žádný z filmových producentů Hollywoodu nečetl sérii JFK. Jestli jste ovšem narazili, nebo narazíte na zajímavý film, seriál, nebo knížku zabývající se cestováním mezi dimenzemi, zajímavým příběhem pohrávající si s alternativní historií, tak se můžete o svůj zážitek podělit s námi ostatními na našem fóru.

Obrázkové přílohy z vrchu:
1.Seriál Sliders (Klouzači, nebo Cesta do neznáma)
2.Film Fatherland (Otčina)
3.Film The Mist (Mlha)
4.Film Red Dawn (Rudý úsvit)
Odkazy:
Sliders/Cesta do neznáma/Klouzači - web
Fatherland/Otčina - csfd
The Mist/Mlha - csfd
Red Dawn/Rudý úsvit - csfd
Alternativní historie - Wikipedie

kategorie: 

Komentáře

Obrázek uživatele Ultramarinus

Pokud mluvíme o "jiných dimenzích" a ne o "paralelních vesmírech", tak by se za to dalo počítat veškeré cestování hyperprostorem nebo warpem, protože (myslím) taková prostředí nejsou "naše" dimenze/rozměry (3-prostor a 4tá-čas).

Třeba v literárním seriálu "Perry Rhodan" se dostávají do jiných (nezmapovaných) částí vesmíru kde jsou lidé tak často, že to není takový rozdíl mezi "lety do vesmíru" a "paralelními vesmíry". Ve startreku už v originální sérii zavedli "paralelní vesmír", kde je federace utlačovatelskou organizací s pirátskými manýry.

Obrázek uživatele Anonym

Jiná dimenze a paralelní vesmír jsou podle mě to samé.
Jedna z nejlepších sérií pojednávající o cestování mezi paralelními vesmíry je Amber od Rogera Zelaznyho. Je to fantasy román s příměsí scifi. Páni vládnoucí krve mají schopnost prostupovat stíny, tak jsou nazývány paralelní světy. Ostatní se musí uchýlit k magii. (BTW. neví někdo náhodou kdy vyjde patý díl Úsvitu Amberu od Gregory Betancourta?)
Další drobnou vsuvkou do cestování dimenzemi(a jen na začátku jako úvod do děje) je Ken Wood a Meč krále D'Sala od JWP. Zlá čarodějnice Xylla odněkud unese pozemského kaskadéra Kena Wooda. Taky moc pěkné počtení.
Velmi stravitelné je i čtení od R.E.Howarda Almuric. Hlavní hrdina je vyslán kamsi na cizí planetu a zažívá tam dobrodružství a zachraňuje krásné panny.
Pokud jste někdo neslyšel o spisovatel R.E.Feistovi, tak vás určitě minuly jeho ságy o trhlinové válce. Svět podobný evropskému středověku se střetne se světem podobný středověkému japonsku. Invaze probíhá pomocí trhlin vedoucích z jednoho světa na druhý za masívní účasti mágů. Nejlépe se čte sága Trhlinové války a sága napsaná s Jany Wurtsovou (zkusil jsem od ní i další knížky, ale nebylo to ono) Impérium sága. Ostatní pokračování se sice taky dají číst (mám všechno :-) ), ale doporučuji hlavně první dvě ságy.
Román "Ani sami bohové" od Isaaca Asimova je takové to pomalé čtení. Pojednává se o výměně energie mezi dimenzemi o o riziku z toho plynoucí.
Divocí a zlí od Jiřího Kulhánka by se dali taky považovat za román s pronikáním do paralelních vesmírů. Zde je to spíš způsobeno cestování časem a štepením realit na alternativní budoucnosti.
Hráči Magic the Gathering jistě znají i některé romány z tohoto světa. U nás bylo v češtině vydáno pár románů (asi 4). Nejlepší z nich byla Mtg-Aréna od Williama Fortschena. Gart jedno oko se po letech vrací, aby porazil sférochodce a stal se jedním z nich, kdo umí procházet dimenzemi.

Ono obecně se dá říct, že kde vystupuje nebe a peklo je román s paralelními světy. Protože co jiného to může být. A kdo nevěří, ať si přečte Asfalt od Štěpána Kopřivy

Jeanlagi

Obrázek uživatele Ultramarinus

Jak chápu paralelní vesmír:
Při každém "rozhodnutí", nebo vržení kostkou je v rámci času mnoho různých možností, jak výsledek dopadne. To jak dopadne je "minulost". Tak jak chápu paralelní vesmír - je to místo, kde alespoň na jednom takovém "rozcestí" padlo "jiné číslo", nebo přišlo "jiné rozhodnutí". Zároveň - podobně jako v JFK si myslím že by bylo "multiverzum" - obrovské rozvětvení rozhodnutí v čase, kdy každá "větev" reprezentuje jeden z paralelních vesmírů. Protože se vyvíjejí ve stejném čase jenom za jiných podmínek, říká se jim "paralelní". Z tohoto úhlu pohledu nebe ani peklo paralelní nejsou, protože tam čas plyne podle vůle šéfa každé z těchto "úrovní existence" - svým způsobem subjektivně. Když o tom ale přemýšlím, tak z tohoto úhlu pohledu by hyperprostor nebo warp asi byl spíš také "jinou úrovní", než paralelním vesmírem.

Obrázek uživatele Anonym

Teorií paralelních vesmírů je mnoho. Tohle je myslím odvozeno od kvantových stavů, kde se říká, že předmět je ve všech stavech a teprve pozorovatel učiní rozhodnutí jaký stav je v našem vesmíru. V ostatních vesmírech došlo k jinému rozhodnutí.

V okamžiku utváření našeho vesmíru. Řekněme 0,00000000000000000000000000000000001 sekundy (těch nul tam možná bude víc) po velkém třesku docházelo k utváření fyzikálních konstant. Můžeme předpokládat že ve stejném okamžiku došlo k utvoření mnoha paralelních vesmíru s jinými fyzikálními konstantami a zákonitostmi, jak je známe z našeho vesmíru. Rychlost světla, čas, gravitační konstanta ... všechno jinak. Proč by nemohl vzniknout vzniknout vesmír se "šéfem" určující například co chce. :-)

Hyperprostor nebo warp je odvozen z N-rozměrnosti našeho vesmíru. Představte si plochu papíru na které žijí inteligentní skvrny. Pohybují se jen po ploše papíru. Jestliže list papíru překroutíme a v prostoru budou listy těsně vedle sebe, skvrny stějně musí oklikou, protože to jinak neumí. Pokud by náhodou objevili warp, prošli by tou kratší cestou ve třírozměrném prostoru, ale v tom samém vesmíru (tímto se Ultramarinovi omlouvám - jiná dimenze je něco jiného než paralelní vesmír, holt je to anglický výraz pro rozměr). Pokud se někde uvádí že dimenzí je až 24, můžeme si vybrat kterou si zkrátíme cestu naším prostorem (jen nesmíme trefit tu s tím časem).

Jeanlagi
PS: čekal jsem v komentářích upozornění na další knížky s dimenzemi či paralelními vesmíry a zatím tu vedeme "odborné" disputace :-)
PPS: Taky vám blbne funkce CAPTCHA? Musím to nesčíslněkrát reloadovat, než se mi zobrazí funkční kód. Jinak stale: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.

Obrázek uživatele petrsimi

Už by to mělo být opravené - resp, musíte se registrovat - procházel spam

Každý národ má takové politiky jaké si zaslouží -> Svůj svět si musíme zasloužit!

Obrázek uživatele Brmboš

Taková teorie o stavu našeho vesmíru je tady.

Obrázek uživatele KeB

Mimo filmy a knihy, co tu už padly mě napadá film - Horizont události - http://www.csfd.cz/film/149-horizont-udalosti/?text=134304 Poněvadž tam není přesně řečeno, kde loď byla. Za další povídka "Jako sen." http://www.legie.info/povidka/24333-jako-sen Je to ta co se Clark dívá na nějakou zónu? Doufám, že jo knížku nemám doma. A taky Piknik u cesty od Strugackých by mohlo být prolnutí jiných dimenzí. (Poslední jsem nečetl znám z doslechu, takže mě prosím nechytejte za slovo.) A taparalelní linie Star treku, kde lidstvo šéfuje federaci a Zefran vulkáncovi při prvním kontaktu (tuším) ustřelil hlavu mi přišla lepší než origoš. KeB